MAPA LENDTECH-6.gif
  • Lendtech

Amazon zaoferuje telemedycynę

Amazon wchodzi na rynek usług telemedycznych. Po sukcesie pilotażowego programu Amazon Care w Seattle, gigant technologiczny postanowił rozszerzyć program na całe Stany Zjednoczone.


Amazon Care to uruchomiony 18 miesięcy temu program obejmujący całodobowe porady lekarskie via chat i telefon, możliwość dostaw leków oraz wizyty domowe - te ostatnie dostępne są na razie tylko w centrali w Seattle, ale będą rozszerzone.


Usługi telemedyczne Amazona mają być oferowane także innym podmiotom - to duży i znaczący krok w rozwoju telemedycyny, która w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy boom.


Aplikacja poda szacowany czas przybycia lekarza


Amazon reklamuje nową usługę jako świetne narzędzie do otrzymywania szybkich wyników testów, np. na Covid-19. Nowością jest też aplikacja podająca zaktualizowany szacowany czas przybycia lekarza. Informacja o rozszerzeniu Amazon Care została przyjęta jako duży news, z uwagi na spore koszty usług medycznych w USA, a "challenge" rzucony przez Amazona ma te koszty obniżyć przy jednoczesnym zwiększeniu jakości podstawowych usług medycznych.


Ponadto Amazon Care nie jest oferowany w detalu, tylko do firm, które mogą wykupić pakiet dla swoich pracowników. Wg amerykańskich mediów, na wielu poziomach jest to rozwiązanie warte uwagi m.in. z uwagi na to, że może przyciągnąć jeszcze więcej podmiotów do infrastruktury giganta technologicznego stworzonego przez Jeffa Bezosa.

Dzięki Amazon Care użytkownik/pracownik może błyskawicznie uzyskać poradę medyczną, otrzymać receptę czy też nawet zamówić leki online. Jeszcze do niedawna rynek medyczny kojarzony był wyłącznie z usługami stacjonarnymi - dzięki rozwojowi telemedycyny pacjenci mają możliwość przeprowadzenia konsultacji zdalnie, często nawet na wyższym poziomie niż w gabinecie lekarskim i co najważniejsze - bez narażania się na podróż, marnowanie czasu w poczekalni i ryzykowaniu zakażeniem koronawirusem.


Rynek warty pół biliona USD


Rynek medtech, czyli wszystkich technologii medycznych wyceniany jest na ok. 500 mld USD - w tym zbiorze zawarte są usługi medyczne na odległość, ale też produkcje oprogramowania dla sprzętu medycznego czy protetyka. Sam sektor telemedyczny ma osiągnąć ok.300 mld USD wartości do 2028 roku, ale prawdopodobnie ta prognoza spełni się szybciej.


Warto wiedzieć, że Amazon nie jest rodzynkiem na rynku usług telemedycznych. W USA od dawna rozwijają się duże podmioty działające w obszarze telemedycyny m.in. notowany na giełdzie na NYSE Amwell, którego wycena rynkowa to 5 mld USD, czy Teladoc, którego giełda wycenia na blisko 30 mld USD.


/AP

MAPA LENDTECH PIONOWA.gif