• Lendtech

Aplikacja Klarny ma już ok. 18 mln użytkowników

Klarna to najpopularniejszy dostawca BNPL. Aplikację mobilną tego szwedzkiego fintechu pobrało już ok. 18 mln osób. Łącznie z usług Klarny skorzystało już 90 mln klientów.


Ostatni rok był czasem szybkiego wzrostu sektora BNPL na świecie. Ograniczenia w handlu stacjonarnym i przymusowa izolacja zachęciły klientów do zakupów w internecie, gdzie opcja płatności BNPL była jedną z najczęściej wybieranych.


W 2020 roku wolumen sprzedaży Klarny wyniósł 53 mld USD - to wzrost o 46%. Dochód operacyjny wzrósł do prawie 1,1 mld USD - to 40% więcej niż rok temu. Fintech chwali się też mniejszymi stratami kredytowymi na wszystkich rynkach, na których operuje. Wśród niedawno ogłoszonych nowych funkcji są m.in. rachunki oszczędnościowe w Szwecji i rachunki bieżące w Niemczech (Klarna ma licencję bankową).


Z badań wynika, że już prawie 4 funty na każde 100 funtów w Wielkiej Brytanii wydaje się za pomocą odroczonych płatności, a 30% amerykańskich konsumentów ma konto BNPL. W kontekście tych danych, przyszłość Klarny wygląda różowo - czytamy w Sifted.Ale konkurencja nie śpi


Choć na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących odroczoną płatność i zakupy ratalne, to Klarna nadal radzi sobie wyśmienicie. W ubiegłym roku fintech uzyskał wycenę w kwocie 31 mld USD.


Branża BNPL to łakomy kąsek dla dużych technologicznych graczy takich jak Pay Pal czy Amazon. Firmy te wyszły ostatnio z ofertą nieoprocentowanych płatności ratalnych, co może utrudnić Klarnie pozyskiwanie nowych użytkowników. Do tego dochodzi mocna konkurencja - Affirm, AfterPay i lokalni mniejsi gracze nie zasypują gruszek w popiele.


Ekspansja w Europie i regulacje


Konkurencja to nie jedyny problem przed jakim staje Klarna. Coraz częściej mówi się o potrzebie regulacji sektora, a instytucje takie jak FCA w Wielkiej Brytanii wnikliwie przyglądają się fintechom BNPL.


Fintech ma w planach ekspansję na 4 kolejnych europejskich rynkach - w tym we Francji, a także podwojenie zysków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Czy oferta Klarny trafi do Polski - niewykluczone. W końcu Twisto i PayPo pokazały, że to rynek wart zachodu.


/AP

EF Connect Talks PIONOWE.gif