• Lendtech

BNPL w Wielkiej Brytanii: regulacje OK, ale potrzeba czasu

W zeszłym tygodniu brytyjski nadzór opublikował raport, z którego płynie prosty wniosek: BNPL należy jak najszybciej uregulować. Klarna - jeden z wiodących fintechów na rynku odroczonej płatności - stwierdziła, że dostosowanie do nowych przepisów będzie wymagać czasu.


O sprawie napisał Financial Times. Z artykułu wynika, że chociaż nie ma wątpliwości iż regulacje na rynku BNPL w Wielkiej Brytanii są konieczne, to jednak ich przeprocesowanie wymaga czasu. Nie tylko w kwestii dostosowania do nowych wymogów, ale też przygotowania infrastruktury wymiany informacji do wytycznych FCA.


Konieczny upgrade w wymianie danych


Na razie nie są znane szczegóły oraz sam termin wdrożenia nowych wytycznych dla BNPL, aczkolwiek z raportu wynika, że podmioty BNPL będą musiały dokonać oceny zdolności kredytowej.


Klarna, jeden z liderów rynku BNPL w Wielkiej Brytanii, stwierdziła, że biura wymiany informacji kredytowej działające na rynku brytyjskim, nie mają obecnie odpowiednich procesów i infrastruktury. Dostosowanie wymaga bowiem czasu, ale prace w tym zakresie są już podjęte.


Na wprowadzenie wymogu lepszej wymiany danych o klientach i badania zdolności kredytowej z zadowoleniem odpowiedziały firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań w tym zakresie. m.in. Experian.


Regulacja obejmie także zasady reklamy


Przypomnijmy, że wymóg lepszego badania zdolności kredytowej klientów BNPL to jedna z kluczowych rekomendacji zawartych w raporcie FCA, ale nie jedyna. BNPL będą prawdopodobnie regulowane także w zakresie reklamy swoich produktów, jak również obowiązków informacyjnych jakie muszą spełnić wobec swoich klientów.


O tym jak wyglądają regulacje BNPL w poszczególnych państwach na świecie można przeczytać w artykule BNPL - regulacje na świecie.


/Lendtech.pl

Najlepszy newsletter o lendtech

Masz News?
Napisz do nas
kontakt@lendtech.pl

Fundacja Lendtech, z siedzibą w Warszawie przy ul. Wiejska 12, kod 00-490, 

NIP: 701-072-74-92, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS: 0000695962

Zasady i polityka prywatności.

  • Facebook - White Circle
  • LinkedIn - White Circle