MAPA LENDTECH-6.gif
  • Lendtech

Duński Lunar przejmuje szwedzkiego pożyczkodawcę Lendify

Duński challenger bank Lunar przejmuje szwedzki lendtech peer-to-peer Lendify. Choć warunki transakcji są niejawne to wartość przejętego portfela wynosi 300 mln euro, a ostatnia wycena Lendify sięgała ponad 1 mld EUR.


Lendify to platfroma do pożyczek peer-to-peer, która w największym skrócie - ostatnimi czasy nie miała łatwego życia. Jej wniosek o przyznanie licencji na rozszerzenie działalności o przyjmowanie depozytów został odrzucony przez szwedzki nadzór. Dodatkowo nie udało się zrealizować planów z IPO.


Dlatego przejęcie przez Lunar może dać fintechowi nowe życie. Wartość transakcji nie została ujawniona, ale prawdopodobnie jest to ok. 100 mln EUR w akcjach. Niedawna wycena Lendify to było ponad 1 mld EUR, ale "wycena wyceną, a biznes to biznes".


Lendify ma tylko 40 tys. użytkowników, ale za to rozpoznawalny brand


Dla duńskiego Lunara przejęcie popularnego szwedzkiego pożyczkodawcy to strategiczna decyzja, która może przyśpieszyć rozwój marki w całej Skandynawii, a przede wszystkim zwiększyć bazę klientów. Portfel Lendify to ok. 300 mln EUR, a baza klientów wynosi ponad 40 tys. osób.


Od 2014 roku Lendify pozyskał ok. 90 mln EUR od inwestorów. Firma zatrudnia ok. 60 pracowników, którzy teraz dołączą do zespołu Lunar./AP

MAPA LENDTECH PIONOWA.gif