MAPA LENDTECH-6.gif
  • Lendtech

Gigant odroczonych płatności idzie na giełdę

Na giełdowy debiut przygotowuje się firma Affirm – amerykański gigant odroczonych płatności, którego szacowana wycena to ok. 9 mld dolarów. Dzięki IPO firma chce pozyskać około 935 mln dolarów.

Wszystko rośnie, ale zysków nie ma


Affirm powstało w 2012 roku - to amerykański fintech założony przez współtwórcę Paypala - Maxa Levchina. Firma działa w segmencie BNPL (buy now, pay later), czyli tzw. odroczonych płatności. Z usług Affirm skorzystało już ponad 6 mln Amerykanów, a odroczoną płatność Affirm jako metodę zapłaty można wybrać u blisko 7 tys. sprzedawców.


Do grona inwestorów Affirm dołączają kolejni m.in., Lightspeed Venture Partners, Wellington Management Company, Baillie Gifford, Spark Capital, Founders Fund oraz Fidelity Management & Research Company co przełożyło się na zdobycie 500 mln dolarów na dalszy rozwój.


W roku fiskalnym 2020 Affirm zanotowało przychody rzędu 510 mln dolarów ( wzrost o 93%) oraz stratę w wysokości 15,3 mln dolarów, co jest spadkiem o połowę w stosunku do roku ubiegłego. Spółki BNPL nie są specjalnie rentowne - na razie skupiają się na budowaniu skali.


Rynek BNPL rośnie jak na drożdżach na całym świecie


Affirm to gigant, ale nie jest największą spółką - to miano nosi Klarna, która ma ponad 10 mln klientów w samych USA - miesięcznie z usług fintechu korzysta ok. 2 mln Amerykanów. Klarna planuje debiut na giełdzie do 2023 roku.


Trójkę głównych graczy na rynku BNPL zamyka australijski Afterpay, który jest już notowaną spółką na giełdzie w Sydney. Afterpay w samych USA ma ponad 5 mln klientów i prawdopodobnie niebawem spółka zadebiutuje w Europie. Założyciel Afterpay Nick Molnar w mediach australijskich został okrzyknięty najmłodszym self-made milionerem w czasie pandemii.


/AP
MAPA LENDTECH PIONOWA.gif