• Lendtech

Jak zapewnić ciągłość działania w e-commerce – ochrona przed atakami, awariami i konkurencją

Świat dzieli się na tych, którzy robią backup i tych, którzy będą go robić – to stara anegdota w IT, ale idealnie oddaje rzeczywistość.


O tym jak zapewnić ciągłość działania w e-commerce, chronić się przed awariami i konkurencją mówili Jarosław Jaworski – Partner, System Architect w Vayana – firmie, która specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnych i sprawdzonych rozwiązań IT dla wymagających klientów biznesowych oraz Kornel Smotryś, Cloud Unit Manager w Comtegra, która tworzy platformy do przetwarzania informacji, zapewniającej bezpieczeństwo, wydajność i efektywność kosztową.


Nie stawiaj wyłącznie na rozwój organiczny. Korzystaj ze sprawdzonych narzędzi


Jarosław Jaworski zwrócił uwagę na częste błędy, które popełniają dynamicznie rosnące e-sklepy. Jednym z nich jest stawianie na ciągły rozwój organiczny, który w dłuższej perspektywie prowadzi do problemów z wydajnością i dostępnością usług. Kolejny to brak udziały inżynierów systemowych i specjalistów IT security w procesie rozwoju środowiska – można tego uniknąć korzystając m.in. z rozwiązań chmurowych. Unikanie komercyjnych rozwiązań dosyć często bazuje na nieuzasadnionych obawach.


– Nie powinno się wybierać rozwiązań na skróty, które są wygodne dla osób, które aktualnie projektują nasze rozwiązanie. To częsty błąd. Jeśli chcemy mieć przewidywalny i bezpieczny biznes, kwestie IT muszą być przemyślane od A do Z – mówił Jarosław Jaworski. Dlaczego? Bo gdy dojdzie do awarii, zwykle w najmniej fortunnym momencie, to w dobrze prosperującym sklepie internetowym lub fintechu oznacza wielomilionowe straty. Biznes od strony IT to także ochrona przed konkurencją, a w szczególności przed skanowaniem cen. – Istnieją rozwiązania, które przed tym chronią, warto po nie sięgnąć – mówił ekspert z Vayana.


Backup to absolutny must have


Na EF Connect sporo czasu poświęcono tematyce dużej liczby danych, które dzięki analizie w czasie rzeczywistym, ulepszają ofertę, zwiększają zadowolenie konsumenta i ostatecznie stanowią o sukcesie w biznesie. Ale skoro mowa o danych w kontekście ich dużej wartości, to też trzeba pamiętać o och właściwej ochronie.


Backup to absolutny must have zarówno w świecie finansów, jak i handlu internetowego. Kornel Smotryś z Comtegry wskazywał, dlaczego warto stawiać na elastyczność i bezpieczeństwo? - Bo to zapewnia business continuity, czyli ciągłość – mówił Smotryś. Dodatkowo korzystanie z usług sprawdzonych dostawców znacznie obniża koszty prowadzenia biznesu, nie tylko alternatywne, ale także te ponoszone obecnie – dodawał ekspert Comtegra. Nie pozostaje nic innego jak robić backup.


/EF Connect

EF Connect Talks PIONOWE.gif