MAPA LENDTECH-6.gif
  • Lendtech

Kupowanie w czasach pandemii

Od początku pandemii najchętniej wydajemy większe kwoty na remont lub wymianę wyposażenia do mieszkania lub domu –wynika z badań przeprowadzonych przez Wonga. Zdecydowana większość Polaków odłożyła w czasie większe wydatki –ze względu na brak pieniędzy oraz strach przed tym co przyniesie przyszłość.W ciągu ostatnich 12 miesięcy na remonty najczęściej decydowali się mieszkańcy wsi (32 proc.) oraz średnich miast (22 proc.), a zakup nowych mebli, sprzętu AGD Polacy ze średnich i małych miast. Najmniej chętni do inwestowania w odświeżenie mieszkania/domu czy zmianę aranżacji byli mieszkańcy największych miast (odpowiednio 16 proc. i 12 proc).


11 proc. badanych przyznało, że w trakcie pandemii kupili samochód. I znów najwięcej nowych samochodów pojawiło się na polskich wsiach oraz średnich miastach, a dwa razy mniej w małych i największych miastach. Dysproporcja jest znacząca.Na kupno mieszkania lub budowę domu zdecydowało się 5 proc. badanych, na zakup działki 3 proc.

Aż 29 proc. ankietowanych przyznała, że nie dokonywała większych zakupów, ponieważ uważa, że teraz lepiej oszczędzać, a 22 proc. powiedziało, że na poważniejsze wydatki nie ma obecnie pieniędzy.


-Grupą, która w trakcie pandemii najchętniej decydowała się na większe wydatki są 25-44 latkowie. Z naszych analiz wynika, że takich osób, w różnym wieku będzie przybywać. Przyzwyczajamy się do trwającej ponad rok pandemii, wiele osób, które wcześniej nie kupowały przez Internet, nauczyły się tego –mówi Aneta Gergont-Gałązka, dyrektor Departamentu Marketingu w Wonga.


Coraz więcej osób mniej oszczędza niż rok temu


Chętnych do większych zakupów z pewnością ciągle jest mniej niż przed pandemią, ale coraz więcej osób mniej oszczędza niż rok temu. Wskazują na to między innymi dane o sprzedaży detalicznej, która w marcu wzrosła rok do roku o 15,2 proc., czyli dużo powyżej rynkowych prognoz, które wskazywały na wzrost na poziomie 9,7 proc. To pierwszy miesiąc od września 2020 r., kiedy wskaźnik ten notuje wzrost.


Ponadto rośnie zainteresowanie kredytami i pożyczkami. Biura Informacji Kredytowej podało, że w marcu 2021 r., w porównaniu do marca 2020 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych: o (+51 proc) więcej kredytów ratalnych, o (+21,9 proc.) limitów na kartach kredytowych, o (+18,9 proc.) kredytów gotówkowych oraz o (+12,8 proc.) kredytów mieszkaniowych. Natomiast firmy pożyczkowe współpracujące z BIK w marcu 2021 r., w porównaniu do marca 2020 r. udzieliły więcej pożyczek zarówno w ujęciu liczbowym (+8,1 proc.), jak i wartościowym (+12,5 proc.).


/Komunikat PrasowyMAPA LENDTECH PIONOWA.gif