• Lendtech

Nowy trend - odroczone płatności w opiece zdrowotnej

Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie - każdy to powie. Usługi medyczne nie są tanie, a wydatki z nimi związane często zdarzają się w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego rozwiązaniem, które zyskuje na popularności jest usługa odroczonej płatności w opiece zdrowotnej - tzw. CNPL, czyli Care Now, Pay Later.

BNPL to metoda zapłaty z odroczeniem jej terminu. Fintechy, które je oferują zyskują na popularności i wycenie, czego przykładem mogą być dobre wyniki Klarny, Affirm czy Afterpaya, czyli światowych liderów tego rynku. Coraz większy popyt ze strony konsumentów, którzy korzystają z BNPL do zakupów w sieci, ale także w formule stacjonarnej - sprawił, że pojawiają się nowe wariacje tejże usługi, które są adaptowane na potrzeby poszczególnych nisz lub sektorów usługowych.


Do takich zalicza się m.in. sektor usług medycznych. Podmioty lecznicze dostrzegają bowiem, że największą barierą do zakupu wybranych świadczeń np. (usług kosmetologicznych, dentystycznych) są pieniądze, a konkretnie ich niedobór lub brak możliwości rozłożenia danej płatności za usługę - często o znacznej wartości - na dogodne raty. I tutaj wkracza BNPL, który w branży medycznej może być określany mianem CNPL, czyli Care Now, Pay Later. Odroczoną płatność w placówkach medycznych oferuje już m.in. australijski OpenPay.


Pojęcie CNPL pojawia się po raz pierwszy w amerykańskim serwisie PYMNTS. Z badań przeprowadzonych we współpracy z Rectangle Health wynika, że 2/3 pacjentów zgłasza popyt na plany finansowania usług medycznych. Przez plany finansowane należy rozumieć dogodne finansowanie płatności również w zakresie usług kredytowych, w tym kredytów ratalnych./AP

EF Connect Talks PIONOWE.gif