MAPA LENDTECH-6.gif
  • Lendtech

Polskie firmy błądzą w chmurze. Najbliższy rok może być przełomowy dla tej technologii

Przedsiębiorstwa przechodzą przyspieszony kurs z transformacji cyfrowej. Aż 64 proc. z nich deklaruje, że przeniosło swoją działalność do chmury – wynika z badania EY Polska „Transformacja cyfrowa firm 2020”. W najbliższym roku na podobny krok zdecydować się chce 26 proc. firm.Co zrobić, gdy przez pandemię nie można iść fizycznie do firmy, a jakoś trzeba korzystać z jej zasobów? To proste – „wystarczy” przenieść te zasoby do chmury. Cudzysłów nie jest przypadkowy. Transformacja cyfrowa jest bowiem zadaniem trudnym, ale wykonalnym. Zwłaszcza dla ambitnych menedżerów.


Przełomowy czas dla chmury


Pandemia niewątpliwie przyspieszyła pewne procesy. Przed kryzysem wielu przedsiębiorców nie spieszyło się ze zmianami. Jednym z powodów były koszty, innym zaś trudne do oszacowania skutki. Dane jednak mówią same za siebie. W ramach transformacji cyfrowej aż 64 proc. Firm wdrożyło rozwiązania chmurowe – wynika z badania EY Polska „Transformacja cyfrowa firm 2020”.


Jeszcze ciekawiej wyglądają deklaracje co do przyszłości technologii chmurowych. W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy na takie wdrożenie zamierza zdecydować się 26 proc. firm. Chmura może więc stać się bardzo powszechnym narzędziem. Można zakładać, że nikt z ekspertów nie spodziewał się raczej takiego obrotu spraw.


Plusy dodatnie, plusy ujemne


Co firmy zyskują dzięki chmurze. W ankiecie EY Polska menedżerowie wskazywali przede wszystkim na poprawę komunikacji i współpracy (54 proc. wskazań). Innym istotnym argumentem za wdrożeniem rozwiązań chmurowych było obniżenie kosztów (34 proc.), zwiększenie elastyczności i wygody prowadzenia firmy. Co ciekawe, aż 29 proc. ankietowanych uznało, że dzięki chmurze zwiększy bezpieczeństwo danych.


Dalej jednak nie brakuje barier. Sporo firm zwraca uwagę na obawy związane z wysokimi kosztami przede wszystkim wysokie koszty (24 proc. wskazań). Z kolei 14 proc. badanych uważa, że nie ma na rynku rozwiązań dostosowanych do potrzeb ich firmy. Aż 29 proc. przyznaje wprost, że nie ufa technologiom chmurowym.


Co dwie chmury to nie jedna


Jaka rysuje się przyszłość przed technologiami chmurowymi? Większy popyt na takie rozwiązania i rosnące potrzeby klientów, zmuszają dostawców do poszukiwania adekwatnych rozwiązań. Wśród technologii chmurowych na znaczeniu zyskują platformy MultiCloud. Ich strategia obejmuje wykorzystywanie zarówno prywatnych, jak i publicznych platform chmurowych dla aplikacji.


Rozwiązania wielochmurowe przynoszą istotne korzyści dzięki elastycznej strukturze i łatwej skalowalności. MultiCloud zapewnia solidną opcję niezależnie od rozmiaru firmy. Zaś optymalizację kosztów można zaplanować zaczynając od najniższego poziomu, aby uzyskać najlepszy plan budżetu.


/Komunikat prasowy

MAPA LENDTECH PIONOWA.gif