Regulacje dla czystej mobilności

  • Lendtech
  • 29.07.2021

Dane Komisji Europejskiej wskazują, że transport odpowiada za prawie 25% emisji gazów cieplarnianych w UE i jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w miastach. FREE NOW, wiodąca europejska platforma mobilności publikuje raport “Need for Speed”, zawierający kompleksowe propozycje regulacji i rozwiązań, jakie prawodawcy z krajów europejskich powinni rozważyć na drodze do niskoemisyjnej mobilności. Wynika z niego między innymi, że oprócz elektryfikacji flot, kluczową kwestię odgrywają pakiety dotacji oraz regulacji, które pomogą firmom i kierowcom przejść tę transformację.

Ogłoszony w lipcu tego roku przez Komisję Europejską pakiet legislacyjny “Fit for 55%”, dotyczący klimatu i energii, stawia za cel ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. FREE NOW w raporcie “Need for Speed” skierowanym do rządzących i samorządowców w krajach europejskich, zaznacza, że istotnie kluczową rolę w transformacji do zeroemisyjnej mobilności odgrywają uczestnicy rynku mobilności. Ich zadaniem jest promowanie, edukowanie i zachęcanie swoich klientów i kierowców do zrównoważonych wyborów. Jednak, aby w pełni osiągnąć cele stawiane przez Unię Europejską, potrzebne jest wsparcie legislatorów w opracowywaniu regulacji i dotacji, a także współpraca z sektorem prywatnym i tworzenie przestrzeni do rozwoju technologii związanych z ekomobilnością.

100 mln EUR na zeroemisyjną mobilność

Dla FREE NOW rok 2021 jest przełomowy w podejmowaniu odważnych kroków w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jako wiodąca w Europie platforma multimobilności, jesteśmy gotowi, aby dokonać prawdziwej zmiany. Dzięki wdrożeniu naszej strategii “Move to Net Zero”, będziemy jako FREE NOW pierwszą platformą mobilną w Europie, która osiągnie zeroemisyjność netto na wszystkich kluczowych rynkach europejskich do 2030 r., a do tego czasu będziemy kompensować pozostałe emisje – mówi Marc Berg, CEO FREE NOW.

Jednym z kluczowych wniosków wynikających z raportu FREE NOW, jest konieczność przyspieszenia wszelkich wysiłków na drodze do zeroemisyjnej mobilności ze zdwojoną siłą. Sektor mobilności powinien wytwarzać popyt na ekologiczny transport, jednocześnie ograniczając i kompensując swoje emisje. Podobnie jak FREE NOW, powinien rozwijać i promować usługi współdzielonej mobilności, takie jak elektryczne hulajnogi, skutery i rowery. Ponadto, konieczne jest wsparcie kierowców taxi w przejściu na auta elektryczne. FREE NOW na ten cel planuje przeznaczyć blisko 100 milionów EUR.

Konieczne usługi typu „ride-pooling”

Wyzwaniami dla elektryfikacji flot są natomiast: nadal występujący brak wystarczającej infrastruktury ładowania i konieczność dekarbonizacji źródeł energii, a także wciąż wysokie koszty zakupu aut elektrycznych i ich ograniczona dostępność na rynku wtórnym.

Jakie regulacje i rozwiązania mogą podjąć prawodawcy na drodze do niskoemisyjności i aby wspomóc sektor mobilności i kierowców? Propozycje FREE NOW przede wszystkim dotyczą wdrażania rozwiązań mających na celu pozbywanie się zanieczyszczających aut – np. przez rozszerzanie stref czystego powietrza albo wprowadzanie aut elektrycznych do transportu profesjonalnego (np. we flotach wykorzystywanych przez administrację publiczną). Ważne jest także zniesienie wszelkich ograniczeń dla aut elektrycznych jako pojazdów do transportu współdzielonego (w krajach, gdzie występują), w tym taxi. Konieczne jest także stwarzanie przestrzeni do efektywnego wykorzystania aut, m.in. tworząc regulacje ułatwiające rozwój usług typu “ride-pooling” oraz wspieranie rozwoju infrastruktury ładowania prostszymi procedurami administracyjnymi. Kolejnym czynnikiem napędzającym elektryczną mobilność, jest rozszerzenie dotacji do zakupu pojazdów elektrycznych, obniżenie podatków dla ich posiadaczy i rozwijanie programów zachęcających mieszkańców miast do zakupu elektryków, m.in. oferując zwrot kosztów w postaci budżetu na współdzielone usługi.

 

Więcej informacji i pełna wersja raportu FREE NOW “Need for Speed” znajduje się tutaj.

/Komunikat Prasowy

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 29.07.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.