Rejestr Instytucji Pożyczkowych – co to takiego? [Materiał edukacyjny]

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dana firma faktycznie jest instytucją pożyczkową to należy zacząć od rejestru instytucji pożyczkowych, który jest prowadzona przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Z tego materiału dowiesz się:

  • Czym jest rejestr instytucji pożyczkowych?

  • Jakie wymogi musi spełnić podmiot, który prowadzi działalność w charakterze instytucji pożyczkowych?

  • Czym jest lendtech i czy taki podmiot powinien posiadać status instytucji pożyczkowej?

Rejestr Instytucji Pożyczkowych prowadzony jest od 2018 roku – wprowadzono go na mocy ustawy o kredycie hipotecznym. Warto pamiętać, że instytucje pożyczkowe nie mogą udzielać pożyczek na zakup nieruchomości. Głównym aktem prawnym regulującym działalność instytucji pożyczkowych jest ustawa o kredycie konsumenckim.

Lendtechy, czyli podmioty działające w obszarze digital lending zajmujące się udzielaniem pożyczek przez internet muszą spełniać szereg wymogów formalnych – w tym przede wszystkim posiadać status zarejestrowanej instytucji pożyczkowej. Jeśli świadczą przy tym usługi płatnicze, również powinny posiadać odpowiednią licencję np. Małej Instytucji Płatniczej. Dlatego podmioty specjalizujące się w odroczonych płatnościach zwykle posiadają status instytucji pożyczkowej (bo udzielają pożyczek) i licencję instytucji płatniczej (bo oferują usługę płatności).

Lendtech to nie tylko firmy pożyczkowe – to też podmioty budujące ekosystem np. firmy informatyczne, płatnicze, świadczące usługi weryfikacji czy też analityczne. Oznacza to, że nie każdy lendtech musi być instytucją pożyczkową, ale każda instytucja pożyczkowa udzielająca pożyczek przez Internet może aspirować do miana lendtechu.

Czym jest Rejestr Instytucji Pożyczkowych?

W rejestrze znajdują się wszystkie podmioty, które prowadzą profesjonalną działalność pożyczkową skierowaną do konsumentów. Warto nadmienić, że instytucje pożyczkowe nie są nadzorowane przez KNF – rejestr ma zatem charakter listy tych podmiotów, które potwierdziły wymogi formalne do prowadzenia działalności pożyczkowej.

Wpis danego podmiotu do rejestru prowadzonego przez KNF nie powinien być interpretowany jako jakakolwiek forma zabezpieczenia czy zapewnienia ze strony organu nadzoru prawidłowości prowadzonej przez ten podmiot działalności, a w szczególności przestrzegania przez niego przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Wpis taki może być traktowany jedynie jako potwierdzenie spełniania przez dany podmiot, według stanu na dzień dokonania wpisu, niezbędnych do dokonania wpisu wymogów ustawowych oraz brak dostępnych KNF informacji co do zmian w tym zakresie – czytamy na stronie UKNF. Tutaj znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie.

Nie zmienia to faktu, że to właśnie rejestr instytucji pożyczkowych jest właściwym miejscem do sprawdzenia, czy dany podmiot faktycznie jest zarejestrowaną firmą pożyczkową. Te bowiem, chociaż nie są nadzorowane, to jednak muszą spełnić szereg wymogów formalnych, by móc udzielać pożyczek.

WAŻNE

Warto też sprawdzić, czy dana instytucja pożyczkowa należy do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Związek bowiem zrzesza wyłącznie podmioty stosujące wysokie standardy biznesowe i etyczne – oznacza to, że wśród Członków PZIP znajdziemy sprawdzone firmy.

Instytucja pożyczkowa musi spełnić szereg wymogów formlanych

Wśród wymogów formalnych, które musi spełnić instytucja pożyczkowa to m.in. prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. lub spółki akcyjnej. Do tego instytucja pożyczkowa musi posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 200 tys. PLN w całości pokryty ze środków pieniężnych.

To ważny wymóg, który stanowi barierę dla nieprofesjonalnych pożyczkodawców. Kapitał musi być udokumentowany. Ponadto w organach zarządczych spółki mogą zasiadać wyłącznie osoby, które nie były skazane za przestępstwa gospodarcze lub skarbowe. Prowadzenie działalności pożyczkowej bez spełnienia powyższych wymogów zagrożone jest karą więzienia do 2 lat i karą pieniężną do 500 tys. PLN.

Gdzie znajdę Rejestr Instytucji Pożyczkowych?

Rejestr Instytucji Pożyczkowych dostępny jest na stronie KNF. Oficjalna nazwa narzędzia to Rejestr Instytucji Pożyczkowych i Pośredników Kredytowych. Jest to zatem połączony system, gdzie można także sprawdzić pośrednika kredytowego.

Instytucje Pożyczkowe opatrzone są numerem zaczynającym się od liter „RIP”, co jest skrótem od Rejestr Instytucji Pożyczkowych. Z kolei skrót dla pośredników kredytowych to RPH (Rejestr Pośredników Hipotecznych), RPK (Rejestr Pośredników Kredytu Konsumenckiego) lub RHA (Rejestr Agentów Pośrednika Kredytu Hipotecznego).

Baza prowadzona jest w formie systemu informatycznego i umożliwia łatwe przeglądanie listy (wcześniej była to lista w excelu, która aktualizowała się po dodaniu do niej kolejne podmioty).

Na obecną chwilę w Rejestrze znajdziemy 511 firm. Przy każdym wpisie podana jest nazwa spółki, a po wybraniu odpowiedniej opcji użytkownik może sprawdzić także adres siedziby firmy, jej numer NIP (numer identyfikacji podatkowej) i KRS (krajowy rejestr sądowy). Wszystkie te informacje mogą posłużyć do weryfikacji prawidłowej weryfikacji spółki – sprawdzeniu pożyczkodawcy umieszczają te dane w stopkach swoich stron internetowych. Można je też odnaleźć w regulaminach serwisu lub formularzu informacyjnym dla pożyczkodawcy.

Jeśli na stronie, która oferuje pożyczki przez internet nie znajdziemy podstawowych danych spółki tj. właśnie numer NIP lub KRS, to lepiej zrezygnować z usługi.

Dlaczego warto weryfikować instytucje pożyczkowe?

Przede wszystkim z powodów bezpieczeństwa. Instytucje pożyczkowe działają w ścisłym reżimie regulacyjnym. Wstępna weryfikacja dokonana przez konsumenta zwiększa prawdopodobieństwo, że unikniemy oszustwa, którego celem jest np. wyłudzenie danych osobowych lub obciążenie konsumenta opłatą za rozpatrzenie wniosku – profesjonalne instytucje pożyczkowe tego nie robią.

Wnioskując o pożyczkę klienci przekazują firmie szereg danych niezbędnych w procesie weryfikacji. Znając dane spółki i mając potwierdzenie, że jest faktycznie tą, za którą się podaje, konsument zyskuje większą pewność, że jego dane są bezpieczne.

Warto też sprawdzić, czy firma sprawdzając zdolność kredytową klienta korzysta z baz informacji gospodarczych lub BIK. Najlepsze firmy pożyczkowe dobrze sprawdzają klientów – bowiem dzięki temu konsumenci mają większą pewność, że firmy poważnie podchodzą do ich bezpieczeństwa finansowego. Odradza się korzystania z usług tych podmiotów, które nie sprawdzają konsumentów lub w bardzo nieprofesjonalny sposób reklamują się w serwisach ogłoszeniowych. Rejestr Instytucji Pożyczkowych jest miejscem, który ułatwia sprawdzenie, czy takie oferty nie mają charakteru oszukańczego (np. na podstawie podanego numeru NIP).

 

Wkrótce kolejne artykuły.

Materiał edukacyjny Lendtech.pl

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.