Relacja i rekomendacje z Kongresu Lendtech 2020 | |

Przyznano wyróżnienia specjalne Fundacji Lendtech

To było bardzo udane wydarzenie. Kongres Lendtech zgromadził ponad 150 uczestników, którzy mogli wysłuchać ponad 20 prelegentów, dwóch debat i wziąć udział w spotkaniach w ramach 4 stolików eksperckich. Relacja z wydarzenia dostępna jest w formie publikacji konferencyjnej.

 

Błyskotliwe, dynamiczne prezentacje na aktualne tematy. Ważne debaty z przedstawicielami rynku. Praktyczne informacje z zakresu prawa, nowych technologii i najnowszych trendów na rynku. Profesjonalny prowadzący i 4 stoliki eksperckie podczas, których przedstawiciele ekosystemu lendtech mieli doskonałą okazję by porozmawiać o przyszłości rynku i nowych rozwiązaniach.

 

17 prezentacji, dwie debaty i 4 stoliki eksperckie. Kongres Lendtech był najważnieszjym wydarzeniem dla branży digital lending 2020 roku. Zapraszamy do zapoznania się relacją z konferencji.

 
Relacja z Kongresu Lendtech 2020
.pdf
Pobierz PDF • 4.08MB
 

Kongres Lendtech odbył się 24 września 2020 roku w Warszawie. Organizatorzy dochowali wszelkich wytycznych sanitarnych – wydarzenie miało charakter stacjonarny, wobec tego konieczne było zapewnienie bezpieczeństwa uczestników.

 

Podsumowanie merytoryczne – Rekomendacje pokongresowe

 

Konferencje tym się różnią od targów, że ich celem jest nie tylko prezentacja produktów i oferty danych podmiotów, ale przede wszystkim tworzenie platformy do dyskusji i wymiany poglądów. Owocem tychże powinno być inicjowanie zmian na lepsze pożądanych przez wszystkich uczestników rynku – firm, regulatorów i konsumentów.

 
Rekomendacje Kongresu Lendtech
.pdf
Pobierz PDF • 290KB
 

W trakcie paneli, debat i dyskusji prelegenci zwracali uwagę na kwestie inwestycji w innowacje, bieżącą działalność operacyjną, eliminację istniejących barier, jak również na potrzeby współczesnego konsumenta w zakresie cyfryzacji usług consumer finance. Owocem tych rozmów są opracowane przy udziale Rady Programowej rekomendacje Kongresu Lendtech. Stanowią one merytoryczne podsumowanie wydarzenia, jak również stanowią fundament do prac nad agendą II edycji Kongresu Lendtech, która odbędzie się już w 2021 roku.

 

Rekomendacja 1

 

Wykorzystanie okresu pandemii COVID-19 na reorganizację zasobów oraz inwestycje w transformacje cyfrową i produktową przedsiębiorstw finansowych. Pandemia wprowadziła nieoczekiwane zmiany, które zaburzyły dotychczasowe plany i budżety uczestników ekosystemu lendtech. Jednocześnie wymuszone pandemią działania, w tym oddolne inicjatywy samych przedsiębiorstw oraz NGO, zmierzające do zachowania ciągłości operacyjnej wszystkich podmiotów gospodarczych i zapewnienia dostępu do usług dla obywateli, doprowadziły do natychmiastowej transformacji cyfrowej wielu obszarów aktywności ekonomicznej. Istnieje głębokie przekonanie, że po okresie lockdownu regulacyjnego, który zakończy się w marcu 2020 roku, sektor lendtech wejdzie na ścieżkę silnego wzrostu.

 

Rozwiązania technologiczne i produktowe powinny być przygotowane wcześniej, tak by móc odpowiedzieć na zapotrzebowanie ze strony klientów usług finansowych. Okres pandemii należy zatem w dużym stopniu przeznaczyć na przygotowanie przedsiębiorstw, w tym kadr, na wykorzystanie nowych synergii rynkowych, ze szczególnym uwzględnieniem synergii pomiędzy rynkiem finansowym i e-commerce.

 

Rekomendacja 2

 

Wykorzystywać dorobek intelektualny, know-how oraz wypracowane praktyki rynkowe, jak również zasoby Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, który został powołany do solidarnego wspierania lendtechów. Polski rynek lendtech należy do najlepiej poznanych w Europie – dorobek intelektualny branży, wiedza o rynku i mechanizmach biznesowych, a także wykształcone w toku wieloletnich konsultacji praktyki rynkowe w Polsce (np. Kodeks Odpowiedzialnego Pożyczania,) należą do najlepszych na świecie.

 

Instytucje pożyczkowe oraz pozostałe firmy tworzące ekosystem lendtech powinny korzystać z dorobku organizacyjnego branży w taki sposób, by móc aktywnie i szybko wdrażać innowacje technologiczne, produktowe i pro-konsumenckie. Solidarne działania oparte na istniejących fundamentach przyczynią się do rozkwitu branży w kolejnych latach.

 

Rekomendacja 3

 

Biznes opierać na sprawdzonych rozwiązaniach w zakresie szacowania ryzyka w oparciu o istniejącą infrastrukturę baz wymiany gospodarczej. Nowoczesne technologie AI oraz innowacje wspierające modele szacowania ryzyka i badania zdolności kredytowej rozwijane in-house wzbogacają know-how przedsiębiorstw finansowych, ale w czasie pandemii nie mogą w pełni zastępować istniejącej infrastruktury stworzonej m.in. z myślą o tym, by w odpowiedni sposób monitorować tendencje rynkowe i przeciwdziałać zakłóceniom systemowym.

 

Podmioty lendtech powinny być pełnoprawnym uczestnikiem systemów wymiany danych, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa systemu finansowego oraz rozwijają schematy antyfraudowe.

 

Rekomendacja 4

 

Konsument zawsze powinien być w centrum uwagi. By móc sprawnie ocenić tendencje rynkowe i oczekiwania klientów, również w zakresie ich bezpieczeństwa i monitoringu wiedzy finansowej, instytucje pożyczkowe oraz inne podmioty sektora lendtech powinny aktywnie wdrażać rozwiązania monitorujące satysfakcję konsumentów na każdym etapie świadczenia przez nie usług – od reklamy produktów finansowych po obsługę klientów znajdujących się w trudniejszym położeniu ekonomicznych na skutek pandemii.

 

Podmioty sektora lendtech powinny prowadzić aktywne działania edukacyjne celem zwiększania inkluzji finansowej, a tym samym – zwiększając dostępność świadczonych przez siebie usług dla liczniejszej grupy odbiorców.

 

/LP

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.