MAPA LENDTECH-6.gif
  • Lendtech

Zakupy na AliExpress będą droższe. Rząd przyjął nowy pakiet VAT e-commerce

Rada Ministrów przyjęła polską implementację unijnych rozwiązań zawartą w tzw. "pakiecie e-commerce". Jego celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE. Przyjęte przepisy oznaczają, że zakupy na AliExpress będą droższe. Na pakiet czekali przedsiębiorcy, którzy od lat apelowali o ukrócenie nieuczciwej konkurencji.

Na przepisy czekali przedsiębiorcy, którzy od lat narzekali na nieuczciwą konkurencję ze strony chińskich gigantów, których sprzedaż nie była tak silnie obciążona podatkami jak na platformach zarejestrowanych w UE.


- Pakiet e-commerce to rozwiązania, które ułatwią rozliczanie podatku VAT na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. Poprawią również konkurencyjność polskich i unijnych przedsiębiorców oraz wyrównają szanse na korzyść europejskich, w tym polskich firm – powiedział Minister Finansów Tadeusz Kościński.


- Jest to projekt, który w zamyśle Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej. Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o ¼. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego procederu – wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.


Projekt wchodzi w życie 1 lipca 2021 roku

Projekt ma za zadanie chronić unijnych i rodzimych przedsiębiorców ograniczając napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej. Pakiet obejmie takie zmiany jak m.in. likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro czy nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników.

Spodziewane efekty nowych regulacji to m.in. wzrost konkurencyjności unijnych przedsiębiorców w obszarze e-commerce w stosunku do podmiotów z krajów trzecich oraz zmniejszenie kosztów realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C. Planowany termin wejścia w życie zmian w zakresie pakietu e-commerce to 1 lipca 2021 r.


/AP/Ministerstwo Finansów

MAPA LENDTECH PIONOWA.gif