• Lendtech

Właściciel TikToka uruchomia własny fintech płatniczy

Firma technologiczna ByteDance - właściciel TikToka - uruchomiła usługi płatnicze w chińskiej aplikacji Douyin. To chińska wersja TikToka umożliwiającą nagrywanie krótkich filmików. Oprócz ByteDance w Douyin działają już takie opcje płatności jak Alipay oraz WeChatPay.Rozwój nowych technologii i fintechów oraz popularność handlu elektronicznego przyśpieszyła decyzję ByteDance o wyjściu poza sieci społecznościowe i zainwestowaniu w interaktywną rozrywkę oraz platformy streamingowe. ByteDance to chińska spółka technologiczna, której aplikacja TikTok bije rekordy popularności na świecie.


W 2018 roku doszło do połączenia TikToka i Musical.ly - ByteDance kupił tę aplikację za ok. 1 mld USD. Już wówczas serwis miał ok. 200 mln użytkowników i nazywany był "najszybciej rosnącym portalem społecznościowym na świecie". Początkowo przeznaczony on był dla nastolatków, ale obecnie fenomen TikToka wykracza już poza tę grupę wiekową.


E-commerce w social mediach potrzebuje fintechów


Użytkownicy aplikacji sprzedają zazwyczaj towary związane z treścią udostępnianych video uzupełnionych o znane i popularne motywy muzyczne. Popularnym angażującym trendem jest nagrywanie filmików tematycznych dotyczących określonych wyzwań. Zwykle nie mają one większego sensu poza walorem rozrywkowym lub humorystycznym.


Aplikacja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem – sam TikTok ma ok. 800 mln użytkowników globalnie. Wejście w usługi płatnicze jest zatem na rękę chińskiemu gigantowi – obecnie w aplikacji płatności oferowane są przez Alipay i WeChat, które łącznie mają ponad 90% udziału w chińskim rynku płatności.


Alipay i WeChatPay są dostępne nie tylko za pomocą aplikacji, ale też w sklepach stacjonarnych, gdzie klienci mogą skanować kody kreskowe w celu zakupu towaru. Aplikacja płatnicza ByteDance będzie dostępna na razie jedynie w Douyin. By korzystać z DouyinPay użytkownicy będą potrzebować chińskiego konta bankowego.


/AP

Najlepszy newsletter o lendtech

Masz News?
Napisz do nas
kontakt@lendtech.pl

Fundacja Lendtech, z siedzibą w Warszawie przy ul. Wiejska 12, kod 00-490, 

NIP: 701-072-74-92, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS: 0000695962

Zasady i polityka prywatności.

  • Facebook - White Circle
  • LinkedIn - White Circle