1. Lendtech.pl
  2. >
  3. Projekty...
  4. >
  5. Crowdfunding...

Crowdfunding – projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym. Opinia Fundacji Lendtech

Termin na zgłaszanie uwag do Projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych (druk UC 76) minął 18 maja 2021 roku. Mowa o tzw. ustawie crowdfundingowej.

Aktualnie w Polsce nie obowiązują przepisy szczegółowe i odnoszące się wprost do platform crowdfundingowych i podmiotów, które za ich pośrednictwem chcą pozyskać finansowanie projektów biznesowych. Wydawane do tej pory stanowiska i rekomendacje – chociaż użyteczne i potrzebne, nie są wstanie rozwiązać wszystkich niejasności i często pozostawiają obszary do interpretacji – tym samym niepełny obecny stan prawny może stanowić barierę dla rozwoju np. fintechów.

Cel: Wyższa pewność regulacyjna, nadzór i jasne wymogi regulacyjne

Zaprezentowana przez Ministerstwo Finansów ustawa dostosowuje prawo krajowe do prawa unijnego. Jej główne założenia to uproszczenie, przyśpieszenie i zastosowanie jednolitych zasad dla crowdfundingu w całej UE. Ponadto platformy crowdfundingowe mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Przepisy przewidują także sankcje za przedstawianie nieprawdziwych informacji w ofertach finansowania, uproszczenie niektórych obowiązków i wymogów informacyjnych, a także zawiera propozycje dwuletniego okresu dojścia do progu oferty 5 mln EUR jaką pojedynczy podmiot będzie mógł przeprowadzić za pośrednictwem platformy crowdfundingowej. Ustawa miałaby wejść w życie jeszcze w listopadzie 2021 roku.

/Fundacja Lendtech

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.