Regulacja crowdfundingu – ruszyły konsultacje projektu, który ułatwi pozyskanie finansowania

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to coraz popularniejsza metoda pozyskiwania finansowania na realizację innowacyjnych projektów biznesowych. Rząd przygotował projekt ustawy, który ureguluje kwestie crowdfundingu – właśnie ruszyły konsultacje społeczne.

Crowdfunding to stosunkowo nowa metoda pozyskiwania finansowania. W ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności, w tym w Polsce. Globalnie potencjał branży finansowania społecznościowego szacowany jest nawet na 200 mld USD do 2025 roku. W Polsce rynek jest na wczesnym etapie rozwoju – jego wartość wg różnych szacunków dochodzi do kilkuset milionów złotych. Na stronie KNF podano, że w 2019 roku w ramach crowdfundingu inwestycyjnego zebrano blisko 40 mln zł.

To dopiero początek, bo Polska należy do bardzo innowacyjnych rynków, a ekosystem startupów zgłasza wysoki popyt na finansowanie. Zatem dynamiczny rozwój alternatywnych form pozyskiwania kapitału to rzecz, o której z całą pewnością można napisać, że będzie się rozwijać i najlepsze czasy ma dopiero przed sobą.

Crowdfunding rozwija się także w zakresie regulacyjnym

Instytucje odpowiedzialne za nadzór nad rynkiem finansowym oraz instytucje prawodawcze, dostrzegają potrzeby w zakresie likwidacji barier, zmniejszenia poziomu wątpliwości prawnych czy też zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. W tym zakresie mamy już dosyć szczegółowe regulacje europejskie, komentarze i wytyczne czy stanowiska – w tym nadzoru finansowego.

Zwieńczeniem prac regulacyjnych, które na wiele lat ustanowią ramy prawne dla crowdfundingu inwestycyjnego to ustawa bezpośrednio zaadresowana do podmiotów organizujących ten rynek. W końcu doczekaliśmy się takiego projektu, bowiem na stronach Rządowego Centrum Legislacji 4 maja opublikowano Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych (UC76).

Jego celem jest zapewnienie stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego oraz implementacje nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie rynków instrumentów finansowych. Innymi słowy, chodzi o dostosowanie przepisów unijnych do krajowych, tak by platformy crowdfundingowe mogły się rozwijać, a ta alternatywna metoda pozyskiwania finansowania przez startupy i spółki technologiczne była bezpieczna i przyjazna.

Crowdfunding, ale co to właściwie jest?

Pod pojęciem crowdfundingu potocznie występuje bowiem crowdfunding inwestycyjny, czyli spółka lub startup poszukuje finansowania na realizację danego projektu biznesowego. W tym miejscu warto wskazać, że wyróżnia się dwa rodzaj crowdfundingu:

  1. UDZIAŁOWY, w którym inwestor, w zamian za wpłatę, obejmuje papiery wartościowe właściciela projektu,

  2. POŻYCZKOWY, w którym właściciel projektu zobowiązuje się do bezwarunkowego zwrotu wpłaconej przez inwestora, wraz z odsetkami, wg ustalonego harmonogramu spłat.

Należy wyraźnie oddzielić ten model od tzw. zbiórek internetowych np. na cele charytatywne.

Czego dotyczy projekt potocznie określany mianem „ustawy o crowdfundingu”?

Podstawowe założenia projektu to:

  • Implementacja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1504,

  • Przepisy mają wejść w życie z dniem 10/11/2021 (czyli wbrew przyjętej ostatnimi czasy praktyce, nie „z dnia na dzień”),

  • Finansowanie społecznościowe (crowdfunding) ma mieć jednolitą regulację na terenie całej UE, co oznacza, że powstanie wspólny rynek i możliwe będzie świadczenie usług transgranicznych,

  • Wskazanie KNF jako organu właściwego do nadzoru nad podmiotami dostarczającymi usługi w zakresie crowdfundingu,

  • Wprowadzenie szczegółowych regulacji w zakresie sankcji administracyjnych, karnych (restrykcyjnych) oraz odpowiedzialności cywilnej,

  • Wprowadzenie progu kwotowego, poniżej którego nie będzie konieczności sporządzania prospektu, a wystarczające będzie sporządzenie memorandum informacyjnego lub arkusza kluczowych informacji inwestycyjnych z 2,5 mln EUR do 5 mln EUR.

Fundacja Lendtech złoży stanowisko. Zaproszenie do udziału w konsultacjach

Crowdfunding inwestycyjny to alternatywna forma pozyskiwania finansowania, która skierowana jest m.in. innowacyjnych podmiotów z branży finansowo-technologicznej (FinTech) i lendtech. Z tego względu Fundacja Lendtech informuje, że weźmie udział w konsultacjach publicznych i złoży swoje stanowisko w tej sprawie.

W związku z tym zapraszamy podmioty działające w obszarze digital lending i fintech do składania swoich propozycji oraz uwag do projektu opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. W oparciu nadesłanych propozycji oraz szczegółowej analizy przepisów Fundacja przedstawi stanowisko do przedmiotowego projektu ustawy, które uwzględni interesy podmiotów z szeroko rozumianej branży lendtech.

Propozycje proszę wysyłać na adres: fundacja@lendtech.pl w terminie do 14 maja 2021 roku.

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych, jego uzasadnienie oraz OSR dostępne są na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.