Za nami drugie spotkanie z cyklu webinarów Lendtech&Fintech Trends

Wyzwań, przed którymi muszą stanąć firmy pożyczkowe jest wiele. Zmiany regulacyjne związane z nadzorem KNF nad firmami oferującymi pożyczki pozabankowe wymagają odpowiedniego przygotowania – zarówno pod względem prawnym, jak i technologicznym. 

Cykl Lendtech & Fintech Trends to najważniejsze informacje dotyczące branży nowoczesnych finansów, prezentacje opracowane przez ekspertów, którzy dzielą się wiedzą i pomagają przejść przez często zawiłe formalności prawne i administracyjne. Ostatni, listopadowy webinaria poświęcony był tematowi nadzoru KNF nad branżą pożyczkową – w kontekście prawnym, księgowo-podatkowym i technologicznym.

Pierwszy ekspertem był Wojciech Ługowski – radca prawny, założyciel i partner kancelarii Lawarton, który przygotował prezentację na temat: Wymogi kapitałowe dla instytucji pożyczkowych.

Poza nadzorem KNF, instytucje pożyczkowe muszą też spełnić nowe – wysokie – wymogi kapitałowe. Jakie źródła kapitału są akceptowalne? Jak przygotować się do zmian i wykazać spełnienie wymagań? Na te i inne pytania, których jeszcze od uczestników w trakcie trwania webinaru pojawiało się wiele, odpowiadał nasz ekspert podczas 30-minutowego wystąpienia.

Kolejny temat webinaru był technologiczny – Transformacja obsługi klienta i procesów wewnętrznych z Jira Service Management w LendTech i FinTech. Przedstawił go Krzysztof Hotiuk, Konsultant Atlassian Experts w Eyzee S.A.

Lendtech i Fintech to najbardziej innowacyjne i dynamicznie rozwijające się gałęzie sektora finansowego. Wykorzystując nowoczesne technologie, przekształcają tradycyjne modele biznesowe, zwiększając swoją efektywność operacyjną. Narzędzia takie jak Jira Service Management umożliwiają automatyzację procesów, a także skuteczne zarządzanie usługami i obsługą klienta, zarówno zewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Jako trzeci wystąpił Łukasz Kumkowski, Tax Manager Doradca podatkowy, Radca prawny, Arena Advisory, który poruszył niezwykle ważny temat: Wybrane aspekty CIT dla branży pożyczkowej – rzeczywistość, możliwości, prognozy.

W związku ze zmianami wprowadzonymi na mocy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, branża pożyczkowa stanęła przed widmem istotnej modyfikacji warunków prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie udzielania kredytów konsumenckich. Takie zmiany jak (i) objęcie instytucji pożyczkowych nadzorem KNF, (ii) ustalenie nowych limitów kosztów pozaodsetkowych czy (iii) nakaz prowadzenia działalności w określonej formie prawnej (spółka akcyjna albo spółka z o.o. z ustanowioną radą nadzorczą – przy kapitale zakładowym nie niższym niż 1 mln zł) – skutkują koniecznością podjęcia działań, które pozwalają na uzyskanie zgodności z wymogami regulacyjnymi. Zmiany legislacyjne niosą za sobą również pewne możliwości w obszarach ukosztowienia odpisanych jako nieściągalne wierzytelności pożyczkowych. Co więcej, istniejące już na gruncie ustawy o CIT rozwiązania otwierają możliwości w zakresie zmniejszenia obciążeń podatkowych w CIT, o których to rozwiązaniach będzie mowa w trakcie webinarium.

Webinar poprowadził Paweł Grabowski, Radca prawny, Pełnomocnik Zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.