1. Lendtech.pl
  2. >
  3. Wiadomości
  4. >
  5. BidFinance:...

BidFinance: naszym celem jest ugruntowanie pozycji w Polsce i rozbudowanie rozwiązań dla potrzeb rynków zagranicznych

  • Lendtech
  • 11.05.2023

To nowy gracz na rynku obrotu wierzytelnościami. Oferuje marketplace, który w sposób łatwy i intuicyjny pozwala zarządzać portfelem wierzytelności. Jej właściciele zapowiadają wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą dotrzeć z ofertą do rynku zagranicznego. O platformie BidFinance opowiada Paweł Piotrowski, COO platformy.

BidFinance: naszym celem jest ugruntowanie pozycji w Polsce i rozbudowanie rozwiązań dla potrzeb rynków zagranicznych

Lendtech.pl: Czym pomysł BidFinance wyróżnia się na tle innych portali oferujących internetowe aukcje?

Paweł Piotrowski: BidFinance jest wyspecjalizowaną platformą zapewniającą transparentny proces handlu portfelami wierzytelności. Umożliwia sprzedającym łatwe i szybkie udostępnianie wszystkich informacji przetargowych jak największej liczby kupujących. Nabywcom daje łatwy dostęp do portfeli, a także klarowne informacje o ich charakterystyce i współpracy. Inne narzędzia aukcyjne nie są tak dostosowane do procesów wyjątkowych dla tego segmentu rynku. BidFinance oferuje również wsparcie podczas procesu transakcyjnego, co jest istotne dla podmiotów, które nie posiadają w tym zakresie dużego doświadczenia. Dodatkowo, dzięki temu, że platforma jest przejrzysta i łatwa w obsłudze, ułatwia proces handlu wierzytelnościami i pozwala na szybsze osiągnięcie celów biznesowych.

Jakie funkcjonalności będzie posiadała platforma BidFinance?

Platforma działa jak każdy inny marketplace więc łączy obie strony transakcji i usprawnia proces sprzedażowy m.in przez utrzymanie wszystkich elementów transakcyjnych w jednym miejscu. Natomiast jeżeli chodzi o wyspecjalizowane funkcjonalności to np.:

  • Podzielenie portfela. Platforma daje możliwość podzielenia portfela na części zwiększając tym samym popyt na poszczególne części, co da bardziej atrakcyjne warunki dla podmiotu sprzedającego. Kupujący zaś będą mieli możliwość nabycia tylko tych części portfela, którymi się interesują i w obsłudze których są wyspecjalizowane.
  • Czarna i biała lista. Możliwość ustalenia czarnej i białej listy kupujących. Sprzedający decyduje o tym, jakie z firm będą miały dostęp do aukcji i dokumentacji portfela.
  • Multimedialne wykresy. Na platformie oprócz możliwości pobrania wszystkich dokumentów dotyczących licytowanych zobowiązań, będą widoczne multimedialne wykresy graficzne ukazujące strukturę portfela. Przyspieszy to proces wyceny portfela.
  • Cena Kup teraz. Sprzedający może ustawić cenę kup teraz, która działa tak samo jak w Allegro.

BidFinance: naszym celem jest ugruntowanie pozycji w Polsce i rozbudowanie rozwiązań dla potrzeb rynków zagranicznych


Proszę opisać proces obsługi – ma on być podobny do funkcjonowania platform e-commerce, gdzie proces sprzedażowy sprosta wymaganiom użytkownika oczekującego szybkiej i intuicyjnej obsługi?

Kilka słów o tym, jak to działa w praktyce. Zaczynamy od tworzenia aukcji. W momencie, gdy podmiot sprzedający ma portfel, który chce zmonetyzować, wysyła go nam odpowiednio sformatowany bez danych personalnych. Następnie my przeprowadzamy analizę portfela, tworzymy jego charakterystykę i razem ze sprzedającym ustalamy strategię jego sprzedaży. Po naszej stronie leży odpowiednie skonfigurowanie aukcji. Gdy już aukcja jest skonfigurowana, wysyłamy ją do zatwierdzenia przez sprzedającego. Po zatwierdzeniu aukcja zostaje opublikowana na platformie i jest do wglądu dla kupujących w “Nadchodzących aukcjach”. Od tego momentu my zaczniemy aktywnie reklamować portfel na rynku, tak aby zainteresować jak najwięcej podmiotów kupujących. Kupujący będą mieli około 2-3 tygodni na to, aby wycenić portfel i ustawić (lub nie) stawki automatyczne. Gdy aukcja się już rozpocznie, uczestnicy będą mogli już bardziej emocjonująco uderzać w młoteczek, żeby wygrać przetarg. Licytacja trwa 60 minut z możliwością jednorazowego przedłużenia o 15 minut przez każdego kupującego oraz licytacja sama będzie przedłużała się o kolejne 2 minuty, jeżeli w ciągu ostatnich 2 minut ktoś dokonał przebicia. Aukcję można zamknąć w każdym momencie klikając przycisk kup teraz.

Po zakończeniu aukcji sprzedający otrzymuje 3 najwyższe oferty, akceptuje jedną z nich i kontaktuje się z kupującym w celu dopełnienia formalności.

BidFinance: naszym celem jest ugruntowanie pozycji w Polsce i rozbudowanie rozwiązań dla potrzeb rynków zagranicznych

Jakie są plany na najbliższą przyszłość, co będzie dla BidFinance kluczowym obszarem rozwoju?

W kolejnych krokach chcemy rozbudować platformę o dodatkowe formy aukcji, jak hybrydowa, zamknięta, japońska czy holenderska. Wiemy też, jakie jest zapotrzebowanie na możliwość handlu międzynarodowego, w związku z czym będziemy rozbudowywali nasze rozwiązanie do potrzeb rynków zagranicznych.

BidFinance: naszym celem jest ugruntowanie pozycji w Polsce i rozbudowanie rozwiązań dla potrzeb rynków zagranicznych

Najbliższa przyszłość natomiast to ugruntowanie pozycji na rynku polskim i przeprowadzenie wielu skutecznych aukcji z największymi podmiotami zarówno sprzedającymi, jak i kupującymi.

A jak proces wygląda ze strony kosztowej?

Rejestracja i dostęp do platformy są proste, bezkosztowe i niezobowiązujące. Podczas ustalania strategii sprzedaży ze sprzedającym wskazujemy, która strona będzie pokrywała prowizję BidFinance. Jeżeli będzie to strona kupująca, to oprócz transparentnej informacji o prowizji, wszyscy uczestnicy aukcji będą również widzieli kalkulator pokazujący aktualną cenę za portfel, wysokość prowizji oraz łączną kwotę do zapłaty. Tabela wskazująca konkretne wartości wynagrodzenia BidFinance jest dostępna na naszej głównej stronie w zakładce Dokumentacja w pliku – Regulamin Platformy. Z założenia jest to odpowiedni % od wysokości ceny za portfel. Natomiast można sobie też to wyobrazić jako wypadkowa zaoszczędzonego czasu i pieniędzy podczas obecnie skomplikowanego i nieoptymalnego procesu przetargowego.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

 

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 11.05.2023

Najnowsze artykuły z kategorii