Affirm ze stratą, ale przychody powyżej oczekiwań analityków

  • Lendtech
  • 13.05.2021

Amerykański gigant BNPL Affirm zaprezentował wyniki finansowe za trzeci kwartał. Przychody fintechu wzrosły do 230 mln USD, co znacząco przewyższyło oczekiwania analityków.

Wzrósł również wolumen towarów brutto (GMV) do 2,3 mld USD, a więc o 83% więcej niż w roku ubiegłym. Affirm pochwalił się także wzrostem liczby aktywnych użytkowników o 60% – liczba transakcji na użytkownika wzrosła o 10% rdr do 2,3.

  • Przychody wzorsły do 230,7 mln USD, czyli o 67% względem 2020 roku.

  • Strata operacyjna wyniosła 169,5 mln USD wobec 81,5 mln USD rok wcześniej. Wzrost wynika ze zwiększenia skali działalności, ale Affirm podaje równocześnie, że znacznie poprawiło modele scoringowe.

  • Dochód operacyjny wyniósł 4,9 mln USD wobec straty 70,7 mln USD w analogicznym okresie rok temu.

Z materiałów opublikowanych przez Affirm wynika, że GMV (Gross Merchandise Volume – wskaźnik wykorzystywany w sprzedaży internetowej do określenia całkowitej wartości sprzedaży) wzrosło szczególnie w segmencie artykułów sportowych (+28%) oraz gospodarstwa domowego i branży beauty (odpowiednio po +17%).

Popyt na odroczone płatności jeszcze wzrośnie

Prezes Affirm Max Levchin zwrócił uwagę na szybki wzrost w segmencie, który szczególnie ucierpiał podczas pandemii, tj. w usługach turystycznych. Branża przeżywa odrodzenie, a konsumenci coraz chętniej dokonują rezerwacji. Popyt na finansowanie podróży wzrósł aż o 50% w stosunku do drugiego kwartału.

Widzimy silny wzrost w naszej działalności w miarę rozwijania naszej strategii rozwoju – mówił szef Affirm, który w ostatnich tygodniach aktywował swoje produkty ratalne Shop Pay Installments u 10 tys. sprzedawców korzystających z platformy Shopify. Affirm spodziewa się, że wraz odmrożeniem gospodarki, popyt na usługi odroczonych płatności jeszcze wzrośnie.

Amerykanie mają więcej oszczędności, spłacili też znaczną część swojego zadłużenia na kartach kredytowych. To warunki korzystne dla rozwoju BNPL – wynika z informacji Affirm. A kiedy Affirm zaraportuje zysk? Z prognoz na cały 2021 rok wynika, że to jeszcze odległa przyszłość.

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 13.05.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.