Aplikacja Klarny ma już ok. 18 mln użytkowników

  • Lendtech
  • 05.05.2021

Klarna to najpopularniejszy dostawca BNPL. Aplikację mobilną tego szwedzkiego fintechu pobrało już ok. 18 mln osób. Łącznie z usług Klarny skorzystało już 90 mln klientów.

Ostatni rok był czasem szybkiego wzrostu sektora BNPL na świecie. Ograniczenia w handlu stacjonarnym i przymusowa izolacja zachęciły klientów do zakupów w internecie, gdzie opcja płatności BNPL była jedną z najczęściej wybieranych.

W 2020 roku wolumen sprzedaży Klarny wyniósł 53 mld USD – to wzrost o 46%. Dochód operacyjny wzrósł do prawie 1,1 mld USD – to 40% więcej niż rok temu. Fintech chwali się też mniejszymi stratami kredytowymi na wszystkich rynkach, na których operuje. Wśród niedawno ogłoszonych nowych funkcji są m.in. rachunki oszczędnościowe w Szwecji i rachunki bieżące w Niemczech (Klarna ma licencję bankową).

Z badań wynika, że już prawie 4 funty na każde 100 funtów w Wielkiej Brytanii wydaje się za pomocą odroczonych płatności, a 30% amerykańskich konsumentów ma konto BNPL. W kontekście tych danych, przyszłość Klarny wygląda różowo – czytamy w Sifted.

Ale konkurencja nie śpi

Choć na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących odroczoną płatność i zakupy ratalne, to Klarna nadal radzi sobie wyśmienicie. W ubiegłym roku fintech uzyskał wycenę w kwocie 31 mld USD.

Branża BNPL to łakomy kąsek dla dużych technologicznych graczy takich jak Pay Pal czy Amazon. Firmy te wyszły ostatnio z ofertą nieoprocentowanych płatności ratalnych, co może utrudnić Klarnie pozyskiwanie nowych użytkowników. Do tego dochodzi mocna konkurencja – Affirm, AfterPay i lokalni mniejsi gracze nie zasypują gruszek w popiele.

Ekspansja w Europie i regulacje

Konkurencja to nie jedyny problem przed jakim staje Klarna. Coraz częściej mówi się o potrzebie regulacji sektora, a instytucje takie jak FCA w Wielkiej Brytanii wnikliwie przyglądają się fintechom BNPL.

Fintech ma w planach ekspansję na 4 kolejnych europejskich rynkach – w tym we Francji, a także podwojenie zysków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Czy oferta Klarny trafi do Polski – niewykluczone. W końcu Twisto i PayPo pokazały, że to rynek wart zachodu.

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 05.05.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.