Apple chce sprzedawać sprzęt w ramach BNPL od Affirm. Na razie w Kanadzie

  • Lendtech
  • 06.08.2021

Już niebawem klienci sklepów firmowych Apple w Kanadzie będą mogli kupić sprzęt Apple wykorzystując przy tym płatność odroczoną od Affirm – podał Bloomberg.

Affirm to jeden z liderów rynku BNPL na świecie. Spółka notowana jest na giełdzie w USA i obecnie jej kapitalizacja to ponad 17 mld USD.

Kanadyjscy klienci sklepów Apple będą mieli możliwość zakupu sprzętu Apple za pomocą usługi BNPL – dostawcą rozwiązania będzie Affirm – właściciel kanadyjskiego lidera rynku płatności odroczonych – fintechu PayBright. To pierwszy oficjalny program ratalny na zakup sprzętu Apple w Kanadzie od wielu lat. To dowód na to, że Apple bardzo poważnie podchodzi do rynku odroczonych płatności, a także nabywa doświadczenie w tym zakresie poprzez współpracę z liderami rynku.

Apple mocno wchodzi w usługi finansowe

Apple to najcenniejsza spółka technologiczna na świecie, która prócz produkcji sprzętu, coraz odważniej wchodzi na rynek usług finansowych – na razie poprzez partnerstwa z instytucjami finansowymi i fintechami, ale niewykluczone, że za jakiś czas Apple sam stanie się instytucją finansową. Przypomnijmy, że w połowie lipca Apple zapowiedziało uruchomienie usługi BNPL w ramach Apple Pay w partnerstwie z Goldman Sachs.

Usługa miałaby być na początku dostępna w USA i działałaby w ten sposób, że klient, który jako metodę płatności wybierze Apple Pay – będzie mógł wybrać opcję rozłożenia płatności na raty lub jej odroczenia. Termin wdrożenia nie jest znany, ale niewykluczone, że w USA nastąpi to już za kilka miesięcy.

Apple Pay Later – czy szybko będzie globalne? Raczej nie

Apple Pay ma ponad 400 mln użytkowników na świecie. Rynek płatności odroczonych rośnie jak na drożdżach, a sama usługa od Apple byłaby podobna do tej, którą oferuje PayPal w ramach swojego rozwiązania Pay in 4, gdzie klient nie będzie ponosić żadnych kosztów. Jednakże Apple Pay Later – bo tak ma nazywać się odroczona płatność od Apple, umożliwi rozłożenie płatności na większą liczbę rat, ale wówczas będzie to już usługa dodatkowo oprocentowana – podał Bloomberg.

Zanim jednak Apple uda się ją wdrożyć poza USA, a konkretnie w Europie, to gigant z Cupertino będzie musiał prawdopodobnie poszukać partnerów finansowych lub samemu stać się instytucją finansową – bowiem w UE usługa BNPL wchodzi w zakres kredytu konsumenckiego, a tego udzielać mogą tylko regulowane instytucje. Apple ma potencjał, by szybko przeprowadzić ten proces, ale mimo wszystko – zróżnicowanie w poszczególnych krajach sprawia, że pełne wdrożenie zajmie co najmniej kilkanaście miesięcy.

Przykładem może być Apple Card, które od uruchomienia w Stanach Zjednoczonych na początku 2019 roku, do tego czasu nie zostało oficjalnie uruchomione poza USA – mimo tego, że Apple Card ma już np. swoją stronę w języku polskim i zarejestrowany znak towarowy. Słowem – na Apple Pay Later też trzeba będzie poczekać.

/LP/Lendtech

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 06.08.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.