Bank w Australii zaoferuje bezprowizyjne BNPL dla merchantów

  • Lendtech
  • 23.03.2021

Jeden z największych australijskich banków CommBank ogłosił, że w połowie 2021 r. wprowadzi do swojej oferty usługę odroczonych płatności. Sektor BNPL na antypodach jest już zdominowany przez takich gigantów jak Afterpay i Zip. Sektor bankowy w Australii dostrzegł, że pociąg z odroczonymi płatnościami ruszył i trzeba do niego wsiąść zanim odjedzie. Oferuje przy tym skalę i… brak prowizji dla merchantów.

 

CommBank, czyli Commonwealth Bank to australijski bank z siedzibą w Sydney. Pierwotnie był bankiem państwowym, ale od 1996 roku jest całkowicie prywatny. Łącznie Commbank ma ok. 7,5 mln użytkowników aktywnych cyfrowo, czyli korzystających z bankowości internetowej i mobilnej. Słowem – to duży gracz.

 

Bezprowizyjne BNPL dla merchantów

 

Z informacji prasowej Commbanku (skrót: CBA) wynika, że klienci tej instytucji będą mogli skorzystać z opcji nieoprocentowanej podzielonej płatności, po spełnieniu odpowiednich kryteriów, w tym po dokonaniu oceny zdolności kredytowej. Usługa będzie dostępna wszędzie tam, gdzie akceptowana jest karta Mastercard, przy transakcjach od 100 do 1000 USD. Opóźnienie w spłacie będzie skutkować grzywną w kwocie 10 USD.

 

Nowa usługa CommBanku projektowana jest w taki sposób, by maksymalizować korzyści także dla merchantów. Bank chce skusić sprzedawców ofertą, w której nie ponoszą oni żadnych dodatkowych kosztów prócz standardowych opłat związanych z prowadzeniem rachunku.

Innymi słowy, ma to być bezkosztowa usługa BNPL dla przedsiębiorstw e-commerce. Przeciętna wartość prowizji dla dostawców BNPL w Australii wynosi ok. 4%, więc bez wątpienia jest to ciekawy ruch ze strony sektora bankowego i może mocno namieszać na rynku

 

Dlaczego? Model biznesowy fintechów BNPL polega na zwiększaniu konwersji sprzedaży poprzez finansowanie zakupów klientów. To mix. modelu marketingowego i finansowego, gdzie podmioty BNPL zarabiają przeważnie na prowizjach od transakcji, czyli za dostarczonego klienta. W przypadku, gdy bank wychodzi z ofertą bezprowizyjną, to zaczyna się robić gorąco, bo taki ruch uderza w core biznes fintechów, które rozruszały rynek BNPL.

 

Rynek australijski coraz bardziej konkurencyjny

 

Oferta własnej usługi typu buy now, pay later to kolejny krok CommBanku w inwestycje w sektorze odroczonych płatności. W zeszłym roku na rynku australijskim zadebiutowała Klarna, w której inwestorem jest… CommBank, który jednak zapewnia, że jego oferta będzie uzupełnieniem, a nie konkurencją dla szwedzkiego giganta.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 23.03.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.