BNPL – regulacje na świecie

  • Lendtech
  • 03.02.2021

Rynek BNPL rośnie jak na drożdżach. Coraz więcej państw zastanawia się na uregulowaniem lub już wprowadziła odpowiednie zmiany związane z działaniem podmiotów BNPL. Wczoraj wprowadzenie nadzoru nad rynkiem odroczonych płatności zapowiedziała Wielka Brytania. A jak to wygląda w innych krajach?

 
 

Wielka Brytania

 

Podmioty BNPL mają zostać uregulowane w najbliższym czasie. Prawdopodobnie trafią one pod nadzór FCA (Financial Conduct Authority), a także wprowadzone zostanie kilka istotnych obowiązków – w zakresie badania zdolności kredytowej oraz obowiązków informacyjnych wobec klientów, również w zakresie reklamy produktów oznaczonych jako odroczona płatność.

 

Szwecja

 

W lipcu 2020 roku Szwecja wprowadziła ustawę o płatnościach w e-commerce. Zgodnie z nią sklepy internetowe nie mogą prezentować ofert odroczonych płatności jako domyślnej metody zapłaty lub jako metody pierwszego wyboru. Pierwszeństwo mają płatności debetowe.

 

Australia

 

W listopadzie 2020 roku Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała raport dotyczący ewolucji rynku consumer finance w Australii i wzrostu popytu na usługi BNPL. Z raportu wynika, że z odroczonej płatności skorzystało 6,1 mln Australijczyków, co odpowiada 30% dorosłej populacji w tym kraju. Liczba transakcji BNPL od czerwca 2018 roku wzrosła z poziomu 1,8 mln miesięcznie do 3,4 mln miesięcznie w czerwcu 2019 roku. Łączna wartość tych transakcji to 5,6 mld AUD, czyli 4,2 mld USD.

 

Australijski nadzór uznał, że tak duży wzrost popularności odroczonej płatności może mieć negatywne konsekwencje dla zadłużenia gospodarstw domowych. W związku z tym postanowiono nałożyć na BNPL nowe obowiązki, w szczególności w zakresie monitoringu terminowej płatności. Ponadto wdrożono branżowy kodeks dobrych praktyk, który ma być egzekwowan od marca 2021 roku. Planowana jest także specjalna ustawa szczegółowa dla rynku BNPL, która ma pojawić się na jesieni 2021 roku.

 

Stany Zjednoczone

 

W USA podmioty BNPL oferują odroczoną płatność w formie kontraktów na sprzedaż ratalną. W USA obowiązuje szereg różnych przepisów regulujących kwestie kredytów konsumencki zarówno na poziomie stanowym i federalnym.

 

Oferowanie odroczonej płatności w formie sprzedaży ratalnej jest zatem sposobem, który umożliwia ominięcie regulacji właściwej dla produktów o charakterze kredytowym. Aczkolwiek aktywność BNPL nie uchodzi uwadze amerykańskim organom regulacyjnym i prawdopodobnie niebawem odpowiedzą one na obecne wyzwania prawne.

 

Polska

 

Polska jest względnie uregulowanym rynkiem. Podmioty oferujące BNPL działają jako zarejestrowane przy UKNF instytucje pożyczkowe oferujące kredyt konsumencki. Z kolei działalność płatnicza wymaga odpowiedniej licencji KNF. Ponadto podmioty BNPL co do zasady korzystają z baz wymiany informacji o kredytobiorcach i pożyczkobiorcach.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 03.02.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.