BNPL szturmem zdobywa Indie

  • Lendtech
  • 07.04.2021

Pandemia Covid-19 przyczyniła się do wzrostu popularności handlu internetowego. Jest to trend globalny, widoczny także w najludniejszym kraju świata. Wzrostowi e-commerce w Indiach towarzyszy eksplozja zainteresowania usługami typu BNPL. Ale ma też swoje złe strony – wg serwisu Money Control wielu hindusów „odrozona płatność” doprowadziła do problemów finansowych.

 

Choć fintechy BNPL działają w Indiach już od paru lat, to dopiero w 2020 roku konsumenci masowo zaczęli korzystać z opcji odroczonej płatności. Największy fintech BNPL w Indiach to Pine Labs – spółka w lutym 2021 roku informowała, że odnotowała o blisko 70% większy popyt niż rok wcześniej. Inny pretendent to miana lidera BNPL na rynku indyjskim – fintech ZestMoney odnotował o 140% większy popyt niż przed rokiem. Tak duże, ponadnormatywne wzrosty, dalekie od dobrze pojętego „zrównoważonego rozwoju” ma zarówno pozytywne i negatywne konsekwencje. Wśród pozytywnych wymienia się wyższą konwersję w e-commerce, brak konieczności angażowania własnych środków do zakupów, które mogą podlegać zwrotowi czy wysoki poziom zadowolenia klienta.

 

BNPL jako alternatywa dla kart kredytowych

 

A wśród negatywnych? Jest to wzrost zadłużenia. W końcu BNPL to płatność odroczona, którą ostatecznie należy pokryć. W czasach pandemii niepewność ekonomiczna, którą dodatkowo potęgują trudne do przewidzenia lockdowny, sytuacja konsumentów może ulec zmianie z dnia na dzień.

Z oferty fintechów BNPL korzystają w większości ludzie młodzi. Średni wiek konsumentów, którzy zdecydowali się na odroczoną płatność to 34 lata. Hinduscy millenialsi najczęściej finansowali w ten sposób zakup sprzętu RTV, odzieży i podróże. Niestety, ok. 19% konsumentów przyznaje, że opuściło spłatę. Nie zawsze powodem jest brak środków – czasem to wyłącznie roztargnienie. Dlatego wśród propozycji dobrych praktyk dla branży BNPL – niezależnie od szerokości geograficznej – często pojawia się punkt o konieczności wysyłania konsumentom powiadomień o nadchodzącym terminie płatności.

 

Młodzi Hindusi chętnie sięgają po opcje BNPL, gdyż wydają się bezpieczną, nieoprocentowaną alternatywą dla kart kredytowych. Spóźnienie w spłacie zobowiązania może prowadzić do kumulacji zadłużenia oraz zmniejszenia zdolności kredytowej – zwracają uwagę eksperci z serwisu Money Control.

 

Nie jest odkryciem stwierdzenie, że BNPL to bardzo prokonsumenckie rozwiązanie, ale mimo wszystko jest to produkt nowy i wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego jak on działa, jak należy się zachowywać w przypadku problemów ze spłatą, a kiedy absolutnie nie powinno się wybierać odroczonej płatności jako metody zapłaty.

 

Edukacja w tym zakresie to zadanie dla liderów rynku. Działać trzeba szybko, bo rosnące zadłużenie może zachęcić do działań regulacyjnych w dosyć delikatnej materii, która niestety – coraz głośniejsza medialnie – może zachęcać do bardzo restrykcyjnych i potencjalnie nadmiernych barier, które w efekcie bardzo mocno utrudniłyby rozwój BNPL. Nie tylko w Indiach.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 07.04.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.