BNPL w Wielkiej Brytanii: regulacje OK, ale potrzeba czasu

  • Lendtech
  • 08.02.2021

W zeszłym tygodniu brytyjski nadzór opublikował raport, z którego płynie prosty wniosek: BNPL należy jak najszybciej uregulować. Klarna – jeden z wiodących fintechów na rynku odroczonej płatności – stwierdziła, że dostosowanie do nowych przepisów będzie wymagać czasu.

 

O sprawie napisał Financial Times. Z artykułu wynika, że chociaż nie ma wątpliwości iż regulacje na rynku BNPL w Wielkiej Brytanii są konieczne, to jednak ich przeprocesowanie wymaga czasu. Nie tylko w kwestii dostosowania do nowych wymogów, ale też przygotowania infrastruktury wymiany informacji do wytycznych FCA.

 

Konieczny upgrade w wymianie danych

 

Na razie nie są znane szczegóły oraz sam termin wdrożenia nowych wytycznych dla BNPL, aczkolwiek z raportu wynika, że podmioty BNPL będą musiały dokonać oceny zdolności kredytowej.

 

Klarna, jeden z liderów rynku BNPL w Wielkiej Brytanii, stwierdziła, że biura wymiany informacji kredytowej działające na rynku brytyjskim, nie mają obecnie odpowiednich procesów i infrastruktury. Dostosowanie wymaga bowiem czasu, ale prace w tym zakresie są już podjęte.

 

Na wprowadzenie wymogu lepszej wymiany danych o klientach i badania zdolności kredytowej z zadowoleniem odpowiedziały firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań w tym zakresie. m.in. Experian.

 

Regulacja obejmie także zasady reklamy

 

Przypomnijmy, że wymóg lepszego badania zdolności kredytowej klientów BNPL to jedna z kluczowych rekomendacji zawartych w raporcie FCA, ale nie jedyna. BNPL będą prawdopodobnie regulowane także w zakresie reklamy swoich produktów, jak również obowiązków informacyjnych jakie muszą spełnić wobec swoich klientów.

 

O tym jak wyglądają regulacje BNPL w poszczególnych państwach na świecie można przeczytać w artykule BNPL – regulacje na świecie.

 

/Lendtech.pl

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 08.02.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.