Brytyjskie Ministerstwo Skarbu chce uregulować BNPL

  • Lendtech
  • 10.01.2022

Ministerstwo Skarbu przeprowadziło konsultacje społeczne dotyczące możliwego uregulowania sektora BNPL. Wszystko po to, by – jak przedstawia – odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo konsumentów.

Sektor BNPL cieszył się do tej pory w Wielkiej Brytanii dość dużą swobodą. Wynikało to m.in. z faktu, że odroczone płatności, nie będące produktami kredytowymi, nie musiały podlegać pod ustawę o kredycie konsumenckim. Coraz częściej się jednak mówi o potrzebie uregulowania tej branży.

Konsultacje – zebranie informacji i wypracowanie stanowiska

Zorganizowane przez brytyjskie Ministerstwo Skarbu konsultacje społeczne miały na celu zebranie informacji i wypracowanie wspólnego stanowiska, tak by interesy i ochrona konsumentów były na pierwszym miejscu. W konsultacjach brały udział zainteresowane strony i przedstawiciele opinii publicznej.

Jeśli w wyniku konsultacji Ministerstwo Skarbu zdecyduje, że brytyjskie BNPL powinno zostać uregulowane, to kompetencje do przeprowadzenia zmian w tym zakresie przekaże brytyjskiemu nadzorowi finansowemu (FCA).

W ramach konsultacji, poruszono szereg tematów dotyczących branży odroczonych płatności. Część z nich dotyczyła modelu biznesowego firm BNPL, czyli m.in. średniej liczby transakcji na konsumenta czy wysokość kwot wydawanych na transakcje.

Nowe przepisy w I połowie 2022 r.

Istotnym zagadnieniem była również edukacja konsumentów i tego, czy klienci w pełni rozumieją różnice między rodzajami kredytów jakie zaciągają. Konsekwencją tych rozmów mogą być nowe wymogi dla fintechów BNPL.

Rozmawiano też o tym, jak branża się reklamuje i czy powinna podlegać w tym aspekcie bardziej rygorystycznym zasadom niż inne sektory. Poruszono także temat sprawdzania zdolności kredytowej konsumentów. Do tej pory branża BNPL nie musiała tego robić, ale możliwe, że w najbliższej przyszłości to się zmieni.

Uregulowanie sektora jest według brytyjskiego rządu sprawą pilną. Stanowisko pokonsultacyjne zostanie opublikowane w najbliższych tygodniach, a nowe przepisy mogą wejść w życie już w pierwszej połowie 2022 roku.

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 10.01.2022

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.