Giganci BNPL tracą na giełdzie. Kursy topnieją w oczach

  • Lendtech
  • 26.03.2021

Amerykański Affirm mocno traci na giełdzie. W ciągu miesiąca kurs akcji notowanego na NASDAQ giganta BNPL spadł o blisko 30%. Stracił też australijski Afterpay, którego notowania na giełdzie w Sydney w ciągu miesiąca spadły o ponad 15%. Kapitalizacja obu spółek łącznie zmniejszyła się o 10 mld USD!

 

BNPL przeżywa boom w ecommerce. Wydawało się, że również na giełdzie będzie odnosić same sukcesy. Ale rynek kapitałowy bywa nieracjonalny – potrafi wynieść na piedestał lub strącić w niebyt. I niekoniecznie musi mieć to związek z rzeczywistymi wynikami finansowymi – przykładem mogą być wielkie spółki wyceniane na setki miliardów USD, którym daleko do rentowności. Przykładów nie trzeba daleko szukać – Uber, Tesla czy Snapchat.

 

Affirm zaliczył piękny debiut na NASDAQ

 

To było świetne wejście w 2021 rok. Za akcje dzień po debiucie trzeba było zapłacić 129 USD. Cenę w IPO ustalono na 49 USD. Po otwarciu notowań za jedną akcję Affirm sprzedawano powyżej ceny 90 USD. Dzisiaj kurs spada poniżej 70 USD.

 

Dla inwestorów to był wymarzony scenariusz. Udany debiut giganta BNPL w pewnym sensie zmobilizował pozostałych uczestników rynku fintech do przyśpieszenia decyzji o ewentualnym wejściu na giełdę – nic dziwnego – Affirm rynek wycenił na ponad 20 mld USD. Hossa na giełdzie jest faktem, kto by nie chciał z niej skorzystać? Wszyscy i tak czekają przede wszystkim na debiut Klarny i Revoluta.

 

W marcu Affirm stracił zainteresowanie byków, ewidentnie wpadając w łapy niedźwiedzi. Notowania spółki spadły o blisko 30%. Obecna kapitalizacja, chociaż wciąż imponująca, bo wynosi aż 17 mld USD, ale spada. Jeśli trend się utrzyma, to Affirm utraci prestiżowy status „decacorna”, czyli jednorożca wycenianego na co najmniej 10 mld USD. Zdaniem ekspertów, kluczowe będą wyniki za I kw. 2021 roku. Jeśli spółka pokaże duże wzrosty i nadzieję, że na osiągnięcie zysku w niedalekiej przyszłości, to trend się odwróci.

 

Ceny akcji firm BNPL spadają od kilku miesięcy

 

Wg portalu The Motley Fool, słabe notowania Affirm, obciążają pozostałych dostawców BNPL – przede wszystkim australijskiego Afterpaya i PayPala, który także działa na rynku BNPL. Firmy te, choć notowane na różnych giełdach łączy ten sam sektor oraz podobny model biznesowy, a globalne giełdy akcji wzajemnie na siebie wpływają.

 

Dzień po fatalnym notowaniu Affirm ceny akcji firm BNPL takich jak Afterpay, Zip czy Sezzle na giełdzie ASX również spadły. Te tąpnięcie nie jest jednorazowe. Ceny akcji fintechów BNPL spadają od kilku miesięcy. Najbardziej ucierpiała firma Laybuy, której akcje od debiutu spadły o ponad 50%. Czy trend spadkowy się utrzyma? Eksperci mówią, że to korekta, bo e-commerce w 2021 roku będzie rósł wolniej niż w ubiegłym roku. Ponadto rynkiem BNPL zainteresowali się regulatorzy np. w Wielkiej Brytanii. Jaka będzie przyszłość? Zobaczymy.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 26.03.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.