Gigantyczna transakcja na rynku BNPL. Square przejmuje Afterpay za 29 mld USD

  • Lendtech
  • 02.08.2021

Rynek BNPL to miliardowy biznes. Potwierdza to wielka transakcja przejęcia australijskiego Afterpay – lidera płatności odroczonych, przez giganta płatniczego Square. Wartość transakcji szacowana jest na 29 mld USD.

Afterpay to notowany na giełdzie w Australii jeden z największych providerów BNPL na świecie (w Europie działa pod brandem Clearpay), jak również i prekursor tego rynku. Na obecną chwilę kapitalizacja spółki to ponad 24 mld USD, ale po ogłoszeniu decyzji o przejęciu przez Square kurs akcji wzrósł aż o 18 proc.

Nic dziwnego, bo jest to nie tylko duże zaskoczenie dla rynku, ale też śmiały ruch, który może sporo zmienić w branży płatności odroczonych. Afterpay bowiem jest przejmowane przez Square – fintech płatniczy Jacka Dorseya, który jest także założycielem Twittera.

Potężny fintech przejmuje lidera Lendtech

Square to potężny fintech wyceniany przez rynek na ponad 125 mld USD – dzisiaj kurs akcji tego giganta wzrósł o ponad 11 proc. Spółka oferuje nie tylko rozwiązania płatnicze, ale też pełen zestaw narzędzi, który umożliwia prowadzenie firmy i sprzedaży w sieci. Tylko w II kw. 2021 roku Square odnotował dochód na poziomie 1,1 mld USD, z tego Cash App (usługa płatności mobilnych od Square) – odnotował wzrost dochodów do 546 mln USD – to wzrosty o ponad 90 proc. rdr. Zysk firmy w II kw. 2021 roku roku wyniósł… 204 mln USD. Mówimy zatem o fintechu, który nie tylko szybko rośnie, ale też zarabia i to niemało.

Dla Afterpay połączenie ze Square oznacza jeszcze mocniejsze wejście na amerykański rynek, a w szczególności daje możliwość dotarcia do merchantów współpracujących ze Square i odwrotnie. Tylko z Afterpay współpracuje ponad 64 tys. sprzedawców, a z usług odroczonej płatności od Afterpay korzysta już 11 mln ludzi na całym świecie.

Sfinalizowanie transakcji spodziewane jest na pierwszy kwartał 2022 r. Współzałożyciele i dyrektorzy generalni Afterpay dołączą do Square i będą pomagać w prowadzeniu firm handlowych i konsumenckich w ramach ekosystemów aplikacji Seller i Cash App.

Zapowiedzi Afterpay i Square zostały ciepło przyjęte przez rynek (kurs Afterpay wzrósł o 18 proc, a Square o 11 proc.). Analitycy również pozytywnie oceniają fuzję wskazując, że dzięki temu śmiałemu posunięciu rynek BNPL może jeszcze mocniej przyśpieszyć proces odchodzenia konsumentów od kart kredytowych na rzecz właśnie płatności odroczonych.

Będzie więcej przejęć

Największymi dostawcami BNPL na świecie są Klarna, Afterpay, Affirm i Zip. Główni dostawcy BNPL wyceniani są już na ponad 100 mld USD. Wśród liderów rynku jest także PayPal, który od blisko roku oferuje usługę podzielenia płatności na raty. Niedawno wejście na rynek BNPL zapowiedział także sam… Apple, który chce umożliwić wprowadzenia płatności odroczonej i płatności ratalnych dla ponad 400 mln użytkowników Apple Pay.

Analizy rynku wskazują, że providerzy BNPL obawiają się konkurencji ze strony gigantów technologicznych – a to oznacza, że rynek czeka okres partnerstw, fuzji i przejęć, bo duże podmioty mają największe szanse na nawiązanie konkurencji nie tylko z GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple), ale też bankami, które powoli budzą się z letargu i również wprowadzają do swojej oferty produkty z zakresu BNPL.

Rynek dynamicznie rośnie, ale na horyzoncie mamy także zapowiedzi regulacji rynku (m.in. nowa dyrektywa CCD). O BNPL i możliwych scenariuszach rozwoju będziemy rozmawiać na Kongresie Lendtech już 23 września 2021 roku.

*Afterpay.de to duży niemiecki fintech BNPL (ponad 6 tys. merchantów) niepowiązany z Afterpay.com. Jest to zbieżność nazw – w Europie australijski Afterpay działa pod brandem Clearpay.

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 02.08.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.