Klarna inwestuje na potęgę. Szwedzki gigant przejął Stocard i APPRL

  • Lendtech
  • 30.07.2021

Szwedzki gigant Klarna przejmuje kolejne startupy fintech & ecommerce. Wyceniana na ponad 45 mld USD Klarna właśnie przejęła aplikację do programów lojalnościowych Stocard oraz szwedzką platformę APPRL, która świadczy usługi marketingowe w modelu SaaS. Wcześniej Klarna kupiła Hero – platformę do zakupów społecznościowych.

Klarna najwyraźniej wierzy, że przyszłość ecommerce to sieci społecznościowe i rozwiązania mobilne. Ostatnie przejęcia Klarny potwierdzają tezę, że lider rozwoju rynku BNPL upatruje największy potencjał do wzrostu w segmencie społecznościowym. Fintech prognozuje, że do 2022 roku aż 28 proc. Amerykanów będzie robić zakupy społecznościowe. Inwestycje Klarny dotyczą podmiotów, które tworzone były z myślą nie tylko o Millenialsach, ale też Pokoleniu Z.

Aplikacja Stocard to mobilny portfel umożliwiający zarządzanie kartami bankowymi, a także specjalizujący się w udostępnianiu użytkownikom rabatów na zakupy ze współpracującymi partnerami, czy też tworzenia programów lojalnościowych. Stocard posiada ok 60 mln użytkowników. Klarna przejmuje aplikację za ok. 113 mln EUR.

Prócz tego szwedzki gigant ogłosił przejęcie APPRL – szwedzkiej spółki technologicznej umożliwiającej łączenie i współpracę pomiędzy markami ecommerce, a influencerami/twórcami treści. Platforma działa w modelu software as a service.

Wcześniej, bo na początku lipca Klarna przejęła platformę Hero za nieujawnioną kwotę. Aplikacja umożliwia dokonywanie zakupów społecznościowych. HERO oferuje innowacyjny model sprzedażowy, wprowadzając koncepcję osobistej obsługi klienta do e-commerce.

Klarna wyceniona na 45,5 mld USD

Wszystkie te przejęcia możliwe były dzięki udanej rundzie inwestycyjnej prowadzonej przez japoński SoftBank Vision Fund 2. Klarna zebrała 639 mln USD, a jej wycena podskoczyła z oszałamiających 30 mld USD do ponad 45 mld USD. Szewdzki fintech i bank jednocześnie, na razie lider rozwoju BNPL na świecie z ok. 90 mln użytkowników, prawdopodobnie już niedługo zadebiutuje na polskim rynku.

Ponadto Klarna przymierza się do IPO. To prawdopodobnie byłoby giełdowym wydarzeniem roku.

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 30.07.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.