- Lendtech
- 26.08.2021
Szwedzki superfintech Klarna poinformował, że jego strata netto zwiększyła się, ale jednocześnie firma zwiększyła przychody, bazę klientów i weszła na nowe rynki.

Strata netto Klarny w pierwszym półroczu 2021 roku wyniosła 1,42 mld SEK (ok. 163 mln) USD, wobec 559 mln SEK (ok. 64 mln USD) rok wcześniej (tutaj link do raportów finansowych Klarny). Dochód z odsetek wzrósł o 14% do 1,5 mld SEK (ok. 172 mln USD), ale wzrosły straty kredytowe do 1,85 mld SEK (212 m USD) z 1,19 mld SEK (ok. 136 mln USD) rok wcześniej – podał serwis marketwatch.com.

Źródło: Investor Presentation January-June 2021, Klarna
Duży potencjał do wzrostu
W miarę wchodzenia na nowe rynki starty kredytowe mogą być wyższe, gdyż modele scoringowe potrzebują czasu na kalibrację. Zwłaszcza, gdy spółka ambitnie podchodzi do ekspansji – a tak właśnie robi Klarna, która od niedawna dostępna jest również w Polsce. Wcześniej ten lider BNPL wystartował w Nowej Zelandii, Francji i Hiszpanii.

Źródło: Investor Presentation January-June 2021, Klarna
Łącznie GMV Klarny wzrosło do 39 mld USD w pierwszym półroczu 2021 roku wobec 22 mld USD w analogicznym okresie. Oznacza to, że wartość sprzedanych towarów za pośrednictwem Klarny zwiększyła się prawie dwukrotnie – to pokazuje skalę wzrostu.
Klarna wyceniana jest obecnie na ponad 45 mld USD. Tylko w USA z jej usług korzysta 20 mln Amerykanów – dziennie za pośrednictwem aplikacji dochodzi do 2 mln transakcji, a z samej apki Klarny korzysta już 18 mln osób. Na całym świecie Klarna ma ponad 90 mln klientów i działa na 17 rynkach, w tym w Polsce.
Teraz liczy się tylko wzrost. Sektor BNPL na razie przynosi straty
„Blitzscaling” to pojęcie oznaczające bardzo szybki wzrost – zarówno pod względem przychodów, jak i liczby użytkowników, nowych usług, partnerstw i zatrudnienia. Do tej pory pojęcie to kojarzone było głównie z Revolutem – fintechem wycenianym na ponad 30 mld USD, z którego usług korzysta ponad 16 mln ludzi na całym świecie. Ale przynajmniej od wiosny 2019 roku dynamiczne wzrosty w sektorze fintech, a raczej lendtech, to domena przede wszystkim providerów BNPL.

Źródło: Investor Presentation January-June 2021, Klarna
Gdy organizacja rośnie znacznie szybciej niż pozwalałyby na to możliwości organiczne, silnie wspierana przez inwestorów, straty mają charakter drugorzędny – liczy się budowanie rynku i zdobywanie nowych klientów. Inwestując trzeba bowiem liczyć się z tym, że na zyski trzeba będzie poczekać – Klarna była na plusie przez wiele lat, ale w obecnym okresie dynamicznego wzrostu rynku e-commerce ważniejszy od zysków jest wzrost.
Wiedzą to też inni providerzy BNPL, którzy także stawiają na ekspansję i przejęcia – łączna strata australijskiego ZIP i Afterpay wyniosła ok. 560 mln USD. Jednocześnie obie spółki odnotowały znaczny wzrost przychodów. Słowem, strata w BNPL nie boli, pod warunkiem, że rośnie baza klientów i przychody. I wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo tak będzie.
/LP
Autor: Lendtech | Data publikacji: 26.08.2021