Zła wiadomość dla dostawców BNPL w Wielkiej Brytanii. Klienci narzekają na windykacje

  • Lendtech
  • 03.09.2021

Z odroczonych płatności skorzystało już ponad 30% dorosłych Brytyjczyków. BNPL w Wielkiej Brytanii to prawdziwy fenomen. Jednakże wraz z wielkim wzrostem, pojawiają się też problemy. Z raportu Citizens Advice wynika, że co 10-ty klient BNPL ma problem ze spłatą odroczonej płatności i trafia do windykacji.

W Wielkiej Brytanii sprawnie funkcjonują biura doradztwa oddłużeniowego tzw. Debt Advice. Są one ważnym uczestnikiem rynku Consumer Finance – co do zasady pomagając i edukując klientów w zakresie pokonywania problemów finansowych. Organizacje Debt Advice mają też duży wpływ na regulacje brytyjskiego rynku. Prowadzą także statystyki i regularnie publikują raporty o kondycji kredytobiorców.

Dzisiaj w brytyjskich mediach ukazały się wyniki raportu Citizens Advice – niestety ich wydźwięk jest bardzo niekorzystny dla fintechów oferujących odroczoną płatność.

Tajemniczy klient sprawdził usługi BNPL w Wielkiej Brytanii

Raport dotyczy zadłużenia konsumentów korzystających z usług odroczonej płatności oraz nieprawidłowości związanych z niedostatecznym poinformowaniem klientów o szczegółach usługi. Z raportu wynika również, że konsumenci łącznie opłacili 39 mln funtów w ramach opłat za opóźnienia w spłacie.

Wg Citizens Advice co 10-ty klient nie spłaca w terminie swoich zobowiązań i w związku z tym jest windykowany. Organizacja podkreśla, że oznacza to iż co ósmy młody Brytyjczyk korzystający BNPL co do zasady ma problem ze spłatą i popada w długi. Przy tym 96% konsumentów, których zobowiązanie trafiło do windykacji lub komornika, doświadczyło pogorszenia stanu psychicznego. Citizens Advice wymienia wśród negatywnych konsekwencji m.in. unikania otwierania drzwi, ingorowania sms-ów i e-maili, w przypadku gdy dotyczyły długów.

Citizens Advice nie można odmówić rzetelności, ale nie jest tajemnicą, że są to organizacje wręcz ultra prokonsumenckie, nierzadko bardzo negatywnie nastawione wobec biznesu.

Niemniej CA bardzo poważnie podeszło do badania rynku. Organizacja wysłała tajemniczych klientów do 100 sprzedawców detalicznych. Aż 38 z nich oferowało odroczoną płatność, a 22 oferowało BNPL od więcej niż 2 dostawców. Okazało się, że żaden dostawca BNPL nie informował konsumentów, że w przypadku braku spłaty, ich zobowiązanie trafi do windykacji. Efekt? Citizens Advice ma zastrzeżenia głównie do jakości komunikacji – z raportu wynika, że tylko 11% firm (czyli dosłownie 7-8) informowało konsumentów o tym, że korzystając z odroczonej płatności zaciągają kredyt. U pozostałych ta informacja miała być zapisana drobnym drukiem.

Zdaniem prezes Citizens Advice Dame Clare Moriarty fakt, że transakcja BNPL jest możliwie bezproblemowa, prosta i przyjemna dla konsumenta wcale nie oznacza, że klienci nie powinni być dostatecznie poinformowani, że zawierają umowę kredytową. Słowem, organizacja zarzuca branży BNPL w Wielkiej Brytanii, że ta niedostatecznie informuje klientów o rodzaju umowy i konsekwencjach niespłacenia zobowiązań.

To bardzo zła wiadomość dla podmiotów BNPL w Wielkiej Brytanii

Nie jest tajemnicą, że dostawcy odroczonej płatności czekają na propozycje regulacji. W lutym 2021 roku Financial Conduct Authority, czyli brytyjski odpowiednik komisji nadzoru finansowego, zapowiedział regulacje, które maja objąć wysokość opłat za odroczoną płatność oraz silniejsze badanie zdolności kredytowej konsumentów. FCA również w lutym opublikowała także raport autorstwa byłego szefa FCA Chritophera Woolarda, z którego wynika wprost, że dostawcy BNPL znajdą się ściślejszym nadzorem FCA.

Z kolei dostawcy BNPL obawiają, że regulator wyleje dziecko z kąpielą zwracając uwagę na to, że zbytnie regulacje mogą uczynić odroczoną płatność nieatrakcyjną i mniej dostępną. Sprawa jest skomplikowana – kodeksy dobrych praktyk BNPL to jeden z elementów działań dostawców na rzecz samoregulacji, ale po tym co zaprezentowali doradcy oddłużeniowi raczej potrzebne będą bardziej zdecydowane działania.

/LP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 03.09.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.