Brytyjski nadzór chce uregulować usługi z zakresu open finance

  • Lendtech
  • 02.04.2021

Rozwój otwartej bankowości sprawia, że dzisiaj powoli zaczynamy mówić o ekosystemie open finance – czyli obszaru usług, które wynikają z kooperacji pomiędzy bankami, fintechami i dostawcami usług IT. Brytyjski nadzór FCA (Financial Conduct Authority) dostrzega te zmiany, dlatego zasygnalizował chęć regulacji, która poprawi bezpieczeństwo konsumentów.

 
 

„Open finance” rozszerza zasięg otwartej bankowości o takie produkty finansowe jak oszczędności, inwestycje, emerytury i ubezpieczenia. Ma to swoje plusy i minusy. Konsumenci, uzyskują dostęp do szerokiej gamy innowacyjnych produktów finansowych czy lepszego doradztwa, ale jednocześnie ryzykują bezpieczeństwem swoich danych i utratą kontroli nad swoją tożsamością cyfrową.

 

Wspólne standardy dla open finance

 

FCA uważa, że usługi open finance należy uregulować, tak by konsumenci i przedsiębiorcy zyskali większą kontrolę nad danymi, które zdecydują się udostępniać dostawcom zewnętrznym. Większa część rynku zgadza się co do tego, że takie regulacje są niezbędne, ale jak to z regulacjami bywa – diabeł tkwi w szczegółach i istnieje obawa, że gdy będą nadmierne, to zdławią rozwój sektora fintech.

 

Dlatego FCA zachęca firmy do współpracy nad wspólnymi standardami dla rynku „open finance” w ramach otwartych konsultacji. Pierwszą inicjatywą brytyjskiego nadzoru ma być określenie minimalnego zestawu danych, które można udostępniać za pośrednictwem API.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 02.04.2021

Najnowsze artykuły z kategorii