Cyfrowy dowód osobisty to krok w dobrą stronę?

  • Lendtech
  • 03.06.2022

Według zapowiedzi, już wkrótce cyfrowy dowód w aplikacji mObywatel stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym. Będzie to możliwe po wejściu w życie przepisów ustawy o aplikacji. Jak poinformowano, dokumenty cyfrowe w aplikacji zostaną zrównane ze swoimi fizycznymi odpowiednikami. Z cyfrowej wersji dowodu będzie można korzystać w sytuacjach, w których konieczne jest jego okazanie, np. w banku czy na lotnisku.

Cyfrowy dowód osobisty to krok w dobrą stronę (2)

 

Sprawę komentują eksperci z SIGNIUS i EuroCert – firm rozwijających zdalne usługi zaufania:

Zrównanie cyfrowej wersji dowodu osobistego z jego fizycznym odpowiednikiem to krok w dobrą stronę. Z pewnością ułatwi nam to życie w wielu sytuacjach. Coraz więcej spraw można zrealizować w formie cyfrowej. Świadczy o tym nie tylko coraz większa liczba osób korzystających z aplikacji mObywatel, ale także choćby rosnące zainteresowanie elektronicznym podpisywaniem dokumentów i zawieraniem umów online, przyspieszające wiele procesów biznesowych – komentuje Jack Piekarski, VP Sales i założyciel SIGNIUS.

Aplikacja pobrana przez 8 mln Polaków

Aplikację pobrało już niemal 8 mln Polek i Polaków. Świadczy to o naszej otwartości na rozwiązania cyfrowe. Od dawna jesteśmy w czołówce krajów korzystających z e-bankowości czy płatności zbliżeniowych. Nikomu nie trzeba przypominać, że otworzyliśmy się na cyfrowe rozwiązania jeszcze bardziej w związku z pandemią. Bardzo prawdopodobne, że już wkrótce nikt nie będzie korzystać z fizycznego dowodu tożsamości. Do podobnej sytuacji może dojść w kontaktach biznesowych, gdzie coraz więcej firm rezygnuje z ręcznego parafowania, podpisywania dokumentów i przesyłania ich pocztą na rzecz kwalifikowanego e-podpisu, który pozwala sfinalizować proces biznesowy w ciągu kilku minut, w pełni online – mówi Łukasz Konikiewicz, CEO EuroCert.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 03.06.2022

Najnowsze artykuły z kategorii