Czy można wziąć kredyt na PESEL?

  • Lendtech
  • 04.07.2024

Pożyczamy pieniądze na różne cele, w tym remont domu, zakup samochodu czy kupno nieruchomości. Dodatkowa gotówka przydaje się także przy nagłych, niespodziewanych wydatkach. Jedną z kwestii, którą często poruszają rodacy przy zaciąganiu zobowiązań, jest bezpieczeństwo danych osobowych. Czy można wziąć kredyt na PESEL? Jak chronić swoje dane, by nie paść ofiarą oszustwa?

Czy można wziąć kredyt na PESEL?

Według danych BIK w Polsce na koniec 2023 r. suma wszystkich kredytów i pożyczek do spłaty wyniosła aż 727 mld zł. Oznacza to, że wielu Polaków decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania w banku lub innej instytucji finansowej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo ofert, ale, czy można wziąć kredyt bez dowodu? Jak to wygląda w praktyce?

Eksperci Totalmoney.pl przyjrzeli się bliżej kwestii bezpieczeństwa danych osobowych i możliwości zaciągnięcia kredytu na PESEL. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Co to jest PESEL?

To unikalny numer, który służy jako identyfikator jego właściciela. Numer PESEL, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności – składa się z jedenastu cyfr i jest nadawany każdemu obywatelowi Polski oraz cudzoziemcom, którzy legalnie przebywają na terytorium kraju. Numer ten składa się z daty urodzenia, numeru porządkowego, cyfry określającej płeć oraz liczby kontrolnej. Jest wykorzystywany do załatwiania spraw m.in. w urzędach, przychodniach oraz instytucjach bankowych i finansowych.

Od 17 listopada 2023 r. obywatele mają możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL, co ma na celu zabezpieczenie przed nieuprawnionym wykorzystaniem np. przez oszustów i chroni przed wyłudzeniami oraz kradzieżą tożsamości. Aby zastrzec PESEL, należy zgłosić go do odpowiedniego rejestru poprzez aplikację mObywatel, stronę rządową lub osobiście – w urzędzie gminy lub miasta. Instytucje finansowe oraz inne podmioty, które korzystają z rejestru zastrzeżonych numerów, po otrzymaniu informacji, że PESEL jest zastrzeżony, mogą odmówić przeprowadzenia transakcji. Dzięki temu osoba nieuprawniona nie będzie mogła wykorzystać skradzionych danych. Jako właściciel swojego indywidualnego numeru możesz anulować zastrzeżenie w dowolnym momencie.

Jak wygląda procedura udzielania kredytu?

Proces wnioskowania o kredyt czy pożyczkę może się nieco różnić w zależności od wybranego banku lub instytucji finansowej. Jednak pewne elementy są niezmienne i niezbędne do sprawdzenia zdolności kredytowej oraz weryfikacji tożsamości kredytobiorcy. Przez jakie etapy należy przejść, aby uzyskać tani kredyt gotówkowy?

1. Złożenie wniosku kredytowego – online, telefonicznie lub stacjonarnie.

2. Potwierdzenie osiąganych dochodów, jeśli bank tego wymaga – np. poprzez zaświadczenie od pracodawcy lub wyciąg bankowy.

3. Weryfikacja tożsamości kredytobiorcy:

  • w przypadku wnioskowania o kredyt online bank wymaga od kredytobiorcy zdjęć dowodu osobistego oraz często wykorzystuje metodę potwierdzania tożsamości „na selfie”,
  • składając wniosek przez telefon, należy podać swoje dane, w tym numer i serię dowodu osobistego oraz numer PESEL. Jeżeli bank wyda pozytywną decyzję kredytową, umowa może być podpisana online (konieczne będą zdjęcia dowodu), w obecności kuriera, który sprawdzi dokument tożsamości lub w stacjonarnej placówce banku, gdzie również należy okazać dowód,
  • jeżeli kredytobiorca składa wniosek o kredyt bezpośrednio w placówce banku, musi okazać swój dowód tożsamości.

4. Sprawdzenie historii kredytowej w BIK oraz innych bazach danych.

Workflow w bankach, czyli złożony proces wykonywania różnych zadań na podstawie określonych wytycznych, pozwala szybko weryfikować wnioski kredytowe i sprawdzać poprawność danych. Minimalizuje to ryzyko błędów oraz wyłudzeń kredytowych.

Czy można wziąć kredyt w banku na PESEL?

Numer PESEL jest niezbędny do zaciągnięcia zobowiązania w banku. Czy można więc wziąć kredyt na PESEL bez dowodu? Nie, nie jest to możliwe. Bank wymaga również innych danych, w tym podania numeru i serii dowodu osobistego. Kredytobiorca, który nie wylegitymuje się dokumentem tożsamości w banku, nie może złożyć wniosku o kredyt. W przypadku wnioskowania online nie ma możliwości przejścia weryfikacji tożsamości bez wykonania zdjęć dowodu lub jego okazania w obecności kuriera.

A co w przypadku osób, które interesuje kredyt dla cudzoziemca? Jeżeli posiadają PESEL, będzie on niezbędny w banku, ale nadal konieczne będzie też okazanie dokumentu tożsamości np. paszportu.

Brak możliwości zaciągnięcia kredytu na PESEL w banku nie oznacza, że nie da się tego zrobić w innych miejscach. Dlatego tak ważna jest ochrona danych osobowych. W internecie można znaleźć oferty innych instytucji, które są skłonne udzielić pożyczki na PESEL. Jednak często hasło „szybka pożyczka na PESEL” jest tylko chwytem marketingowym i na dalszym etapie wnioskowania o środki wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości.

Ryzyko nieuprawnionego wykorzystania numeru PESEL

Choć w banku nie jest możliwe, by wziąć kredyt na PESEL, oszustwa się zdarzają. Złodzieje tożsamości mają swoje sposoby, by zdobyć niezbędne dane i wykorzystać je w celu wyłudzenia pożyczki. Dlatego ważne jest, by nigdy nie udostępniać swoich danych osobowych osobom nieuprawnionym. Istotne jest także weryfikowanie stron internetowych, które wymagają podania jakichkolwiek danych oraz ostrożne podchodzenie do podejrzanych SMS-ów, które mogą zawierać linki do złośliwego oprogramowania. Warto zgłaszać wszelkie wątpliwości odpowiednim instytucjom, w tym policji i bankom.

Autor: Olga Domagała, Totalmoney.pl

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 04.07.2024

Najnowsze artykuły z kategorii