Czy na mDowód można wziąć kredyt?

  • Lendtech
  • 23.05.2024

Ponad 16 milionów razy według Ministerstwa Cyfryzacji została pobrana aplikacja mObywatel 2.0. Dzięki będącemu jej częścią mDowodowi można potwierdzać tożsamość w oddziałach banków. Dowiedz się, czy na mDowód można wziąć kredyt.

Czy na mDowód można wziąć kredyt?

Aplikacja mObywatel po raz pierwszy została udostępniona użytkownikom 29 października 2017 r. Od tego dnia mogli z niej korzystać posiadacze smartfonów z systemem Android. Do App Store mObywatel trafił 31 stycznia 2018 r. Już w pierwszej odsłonie tej aplikacji dostępny był cyfrowy dowód osobisty. Jednak ten dokument nie był akceptowany na takich zasadach, jak tradycyjny plastikowy dokument. Swoją tożsamość przy jego użyciu można było potwierdzić np. w pociągu, ale nie było to możliwe np. podczas kontroli policyjnej.

Zrównanie obu dokumentów nastąpiło dopiero w 2023 r., po wprowadzeniu nowej, przebudowanej wersji aplikacji, czyli mObywatel 2.0. Dowodu osobistego (mDowodu) dostępnego w aplikacji mObywatel 2.0 można używać niemal wszędzie. Są tylko dwa wyjątki od tej reguły:

  • wyjazd za granicę – przekraczając granicę Polski, należy legitymować się plastikowym dowodem osobistym,
  • składanie wniosku o dowód osobisty.

Początkowo był jeszcze jeden wyjątek od tej reguły. Przy pomocy mDowodu nie można było potwierdzić tożsamości w banku. Zmieniło się to od 1 września 2023 r. Od wtedy właśnie banki zostały zobowiązane do traktowania tego dokumentu na równi z dokumentem w formie tradycyjnej. Tak więc odpowiedź na pytanie, czy mDowód działa w banku, może być tylko twierdząca.

Do czego jest mDowód w banku?

mDowód w banku może być wykorzystany we wszystkich sytuacjach, w których klient musi potwierdzić swoją tożsamość, a więc np. przy otwieraniu konta, zakładaniu lokaty, czy dokonywaniu wpłaty, czy wypłaty gotówki w kasie placówki.

Potwierdzenie tożsamość w banku przy pomocy mDowodu jest bardzo proste. Klient:

  • loguje się do aplikacji mObywatel 2.0,
  • skanuje kod QR, który udostępniony jest przez doradcę.

Po zeskanowaniu kodu QR doradca otrzymuje potwierdzenie danych klienta. Proste, prawda?

mDowód a kredyt

Skoro mDowód służy do potwierdzania tożsamości klientów i w pełni zastępuje plastikowy dowód osobisty, to czy można go także wykorzystać np. w procesie udzielania kredytu gotówkowego? Totalmoney.pl zapytał o to banki.

Odpowiedziało nam trzynaście z piętnastu banków, do których wysłaliśmy pytania. W skrócie można powiedzieć, że w każdej z tych instytucji, klient ubiegający się o udzielenie kredytu gotówkowego, może potwierdzić swoją tożsamość przy wykorzystaniu mDowodu.

Alior Bank potwierdził, że od 1 września 2023 r. mDowód jest akceptowany jako dokument tożsamości, którym można się identyfikować w procesach z bezpośrednią obsługą klienta, w tym także w ramach udzielania kredytu gotówkowego.

W Banku Millennium w każdym kanale kontaktu z bankiem klient ma możliwość posłużenia się mDowodem.

Z informacji, jakie otrzymaliśmy z Banku Pekao S.A., wynika, że w przypadku udzielania kredytów gotówkowych istnieje możliwość identyfikacji klienta mDowodem. Bank dodaje, że jednak, w celu zapewnienia bezpieczeństwa tych transakcji, do oceny możliwości udzielenia kredytu niezbędne jest również przedstawienie innego dokumentu tożsamości.

Bank Pocztowy ograniczył się do poinformowania, że w jego placówkach jest taka możliwość.

W BNP Paribas mDowód może być wykorzystany do potwierdzenia tożsamości osoby (klienta indywidualnego), która ubiega się o udzielenie kredytu gotówkowego w Banku BNP Paribas, jednak wyłącznie w procesach stacjonarnych, czyli np. w oddziale banku.

BOŚ Bank poinformował, że zgodnie z zasadami obowiązującego prawa, mDowód stanowi dokument, na podstawie którego może być przeprowadzona weryfikacja tożsamości.

W Credit Agricole przy pomocy mDowodu w aplikacji mObywatel 2.0.swoją tożsamość w placówkach potwierdzą klienci, którzy wcześniej korzystali już z naszych produktów i usług. Bank dodał też, że pracujemy nad tym, żeby także osoby, które posługują się tylko elektronicznym dokumentem tożsamości i nie są lub nie były w przeszłości naszymi klientami, mogły potwierdzić swoją tożsamość w ten sposób. Udostępnimy tę możliwość tak szybko, jak tylko będziemy mieć gotowość i rozwiązanie, spełniające wszystkie wymogi prawne. Przypomniał też, że nadal wszyscy klienci mogą korzystać z jego usług i potwierdzić swoją tożsamość tradycyjnym dowodem osobistym czy paszportem.

ING Bank Śląski również poinformował, że klient z mDowodem w aplikacji mObywatel może zawnioskować o pożyczkę gotówkową. Jeśli wcześniej klient w placówce był weryfikowany mDowodem (czyli mDowód jest wprowadzony do kartoteki klienta), to jak najbardziej potem w procesach zdalnych może wnioskować o pożyczkę gotówkową.

mBank od 1 września 2023 r. obsługuje klientów okazujących dokument mObywatel. W oddziale klient może zrealizować wszystkie dyspozycje na podstawie o mDowodu (o ile jego weryfikacja jest oczywiście pozytywna), w tym również może zawnioskować o kredyt gotówkowy.

PKO BP ograniczył się do poinformowania, że można wnioskować o kredyt, identyfikując się mDowodem.

W Santander Bank Polska mDowód może być wykorzystany do potwierdzenia tożsamości osoby (klienta indywidualnego), która ubiega się o udzielenie kredytu gotówkowego w procesie wnioskowania u doradcy w placówce/oddziale banku.

Santander Consumer Bank akceptuje mDowód z aplikacji mObywatel tylko dla wniosków składanych stacjonarnie, czyli w oddziale.

W VeloBanku weryfikacja i identyfikacja mDowodem może być wykorzystywana tylko w trakcie bezpośredniego kontaktu z klientem (nie jest możliwa dla Klienta ubiegającego się zdalnie o kredyt).

Trzeba pamiętać, że to, że mDowód jest tylko jednym ze sposobów weryfikacji tożsamości klienta. Bank jest zobowiązany do sprawdzenia zdolności kredytowej. Oznacza to, że jeżeli ktoś nas zapyta: w jakim banku można wziąć kredyt na dowód, to odpowiedź będzie brzmiała, że w żadnym.

Maciej Kazimierski, Totalmoney.pl

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 23.05.2024

Najnowsze artykuły z kategorii