Amerykanie (prawie) spłacili karty kredytowe

  • Lendtech
  • 18.05.2021

Amerykańscy konsumenci nadal chętnie pożyczają pieniądze, ale rzadziej za pomocą kart kredytowych. Salda na kartach kredytowych są niższe o 157 mld USD niż na koniec 2019 roku – poinformował Bank Rezerw Federalnych.

Podczas lockdownu Amerykanie pospłacali zadłużenie oraz ograniczyli wydatki. Spadek salda kart kredytowych o 49 mld USD w pierwszym kwartale roku jest więc zrozumiały. Nadal jednak całkowite zadłużenie gospodarstw domowych sięga 14,6 bln USD na co składają się kredyty hipoteczne i pożyczki studenckie. Te ostatnie są tematem wieloletniej debaty publicznej, gdyż wielu młodych ludzi. dorosłe życie, po zakończeniu edukacji, wchodzi z potężnymi długami, które spłacają przez wiele lat.

W analizie Fed czytamy także, że salda kredytów hipotecznych były wyższe o 117 mld USD rdr, osiągając 10,2 bln USD na koniec ostatniego okresu, a kredyty hipoteczne w tym kwartale osiągnęły poziom 1,1 bln USD.

Spokojnie, to tylko lockdown. Rosną wydatki na kartach kredytowych

Wygląda na to, że obniżenie zadłużenie na kartach kredytowych było tylko chwilowym efektem pandemii. Pobudzona konsumpcja wynikająca z faktu, że USA wychodzi z pandemii – sprawia, że Amerykanie coraz chętniej zaciągają pożyczki na podróże i rozrywkę, a wydatki finansowane za pomocą kart kredytowych i debetowych wracają do poziomu sprzed lockdownu – podaje Fed.

W USA karty kredytowe są jednym z najpowszechniejszych produktów finansowych. Fakt, że Amerykanie chwilowo zmniejszyli ich wykorzystanie, a zadłużenie spadło, jest czymś absolutnie wyjątkowym. Jednym z trendów, które stanowią skuteczną konkurencję dla popularnych kredytówek są usługi typu BNPL. Te jednak nie są tak wszechstronne jak karty kredytowe, a konserwatywni konsumenci jeszcze nie są gotowi do porzucenia produktów, które znają od lat.

Zwłaszcza, że mobilne społeczeństwo ceni je sobie np. za możliwość opłacania nimi hoteli, biletów lotniczych czy wynajmu pojazdów. BNPL jeszcze nie jest wykorzystywane w tych sektorach, ale niewykluczone, że jest to wyłącznie kwestia czasu.

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 18.05.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.