BIK: Firmy pożyczkowe w sierpniu udzieliły 272 tys. pożyczek

  • Lendtech
  • 27.09.2021

Biuro Informacji Kredytowej przedstawiło dane o sprzedaży pożyczek w sierpniu 2021 roku. Wynika z nich, że firmy współpracujące z BIK w sierpniu udzieliły 272 tys. pożyczek na kwotę 736 mln zł.

Biuro Informacji Kredytowej regularnie publikuje dane o sprzedaży kredytów i pożyczek w Polsce. Informacje statystyczne przedstawione w materiale wynikają z aktualnego stanu bazy danych BIK, która opiera się na danych przekazywanych BIK przez instytucje pozabankowe, w tym największe firmy pożyczkowe w Polsce, raportujące do BIK. Nie wszystkie działające w Polsce firmy pożyczkowe raportują obecnie do BIK, jednak na podstawie informacji branżowych, BIK szacuje, że posiada dane o więcej niż połowie rynku pożyczkowego.

Z sierpniowej edycji Newslettera BIK o rynku pożyczkowym dowiadujemy się, że w sierpniu 2021 roku w porównaniu do sierpnia 2020 roku w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe, współpracujące z BIK, udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 96,3 proc., a w ujęciu wartościowym udzielono ich o 73,3 proc.

Duże wzrosty to przede wszystkim efekt niskiej bazy – w zeszłym roku w sierpniu obowiązywały restrykcyjne limity kosztów, które doprowadziły do załamania sprzedaży i ograniczenia dostępności pożyczek. Klienci w okresie pandemii zgłaszali także nieco mniejszy popyt, co nie zmienia faktu, że załamanie sprzedaży to przede wszystkim skutek restrykcyjnych ograniczeń.

W okresie styczeń–sierpień 2021 r. liczba nowo udzielonych pożyczek wyniosła 1 868,4 tys. sztuk i była wyższa o (+44,5%) w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Wartość nowo udzielonych pożyczek w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2021 r. to 4,548 mld zł – kwota wyższa o (+50,7%) w zestawieniu do analogicznego okresu 2020 r. Nadal jednak, wartość tegorocznej sprzedaży po ośmiu miesiącach br. jest niższa o 3,2% w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2019 – czytamy w informacji prasowej BIK.

W sierpniu instytucje pożyczkowe udzieliły finansowania na 736 mln zł

Z danych BIK wynika, że łączna sprzedaż w sierpniu 2021 roku instytucji pożyczkowych współpracujących z BIK wyniosła 736 mln zł w ujęciu wartościowym, a w ujęciu liczbowym – 272,1 tys. sztuk. Średnia wartość nowo udzielonej pożyczki pozabankowej wyniosła 2 347 zł – to wzrost o 10,4 proc. względem sierpnia 2020 roku.

W sierpniu 2021 r. 42,2% wartości nowo udzielonych pożyczek firmy pożyczkowe przyznały na kwoty powyżej 5 tys. zł, które w ujęciu liczbowym stanowiły jednak tylko 11,0% sprzedaży. W ujęciu liczbowym dominowały pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowiły 42,6% liczby udzielonego finansowania – czytamy w Newsletterze BIK.

Pożyczki na kwoty poniżej 1 tys. zł mają 9,5 proc. udział w sprzedaży w ujęciu wartościowym. Z raportu BIK wynika, że w sierpniu 2021 roku nowo udzielone pożyczki odnotowały dodatnie dynamiki sprzedaży, co dotyczy pożyczek ze wszystkich przedziałów kwotowych – zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym.

Najwyższe dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym w porównaniu do sierpnia 2020 r. odnotowały pożyczki ze skrajnych przedziałów: niskokwotowe do 500 zł (+120,6%) oraz wysokokwotowe powyżej 5 tys. zł: (+102,0%). W ujęciu wartościowym najwyższą dynamiką charakteryzowały się również pożyczki z przedziału powyżej 5 tys. zł (+122,2%) oraz niskokwotowe do 500 zł (+88,1%) – czytamy w Newsletterze BIK.

Więcej informacji na stronie BIK.

/Lendtech.pl

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 27.09.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.