Brytyjski Zilch kupił amerykańskiego pożyczkodawcę NepFin

  • Lendtech
  • 11.08.2021

Zilch to fintech, który szturmem podbija zatłoczony rynek płatności odroczonych. Tuż po uzyskaniu 110 mln USD na rozwój, Zilch postanowił wyjść poza brytyjski rynek i przejął NepFin – amerykańską platformę pożyczkową skierowaną dla przedsiębiorców.

Zilch powstał w 2019 roku i od pierwszego dnia stawia na sprawny i dynamiczny marketing. W efekcie fintech może pochwalić się 200 mln USD od inwestorów i 150 pracownikami – nie jest to mało, ale biorąc pod uwagę, że Zilch utrzymuje iż rejestruje ok. 150 tys. nowych użytkowników miesięcznie, to zatrudnienie w fintechu także niebawem wzrośnie.

Przesycony rynek brytyjski

Zilch ewidentnie trafił na dobry moment w kwestii uruchomienia oferty płatności odroczonych – tuż przed pandemią podczas, której branża BNPL wręcz wystrzeliła. Niemniej, brytyjski rynek jest mocno zatłoczony – Wielkiej Brytanii działa m.in. Klarna i Clearpay. Rynek e-commerce jest mocno nasycony – wciąż rośnie, ale w Zjednoczonym Królestwie udział e-handlu w całym handlu detalicznym dawno przekroczył 20% – średnia europejska to ok. 15% (w Polsce niecałe 10%).

Oznacza to, że w Wielkiej Brytanii, mimo najszczerszych chęci, przestrzeń do wzrostu skorelowana z rozwojem e-handlu jest mniejsza niż np. we Włoszech, gdzie nowe startupy BNPL mogą wręcz kreować rynek zakupów online.

Kapitał i technologia nie jest problemem. Kluczowe to pozyskanie klientów

Oznacza to, że w Wielkiej Brytanii mniejsi gracze nie mają łatwo w zakresie pozyskiwania nowych merchantów do współpracy i o ile zdobycie kapitału czy też kompetentnych pracowników nie jest tutaj wielkim wyzwaniem, o tyle barierą jest chłonność rynku – stąd pomysł na ekspansję do USA, gdzie BNPL też jest popularne, ale jest też sporo większy potencjał do wzrostu – chociażby z uwagi na rynek wielki rynek kart kredytowych, który kurczy się pod wpływem konkurencji ze strony BNPL.

Kolejna kwestia dotyczy regulacji branży BNPL. W Wielkiej Brytanii prowadzone są intensywne prace nadzorcze, które mogą przyhamować rozwój płatności odroczonych i wprowadzić pewne ograniczenia np. związane z oceną zdolności kredytowej czy też reklamą tego rodzaju usług.

Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter. Zdobądź ekspercką wiedzę i aktualne informacje o fintech & lendtech. Zapisz się tutaj.

/LP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 11.08.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.