Krok w dobrym kierunku, ale mniej produktów dla klientów – ekspert o poprawkach senatu do „ustawy antylichwiarskiej”

  • Lendtech
  • 28.10.2022

„Limit dla pożyczek do 90 dni oznacza, że w praktyce nikt nie będzie w stanie ich na legalnym rynku udzielić, więc klienci stracą dostęp do tego produktu. Z kolei nieco wyższe limity dla produktów powyżej 90 dni to krok w dobrym kierunku, jednak nadal nie wiadomo, dlaczego są to akurat takie, a nie inne liczby, trudno doszukać się racjonalnego uzasadnienia” – ocenia poprawki wniesione przez senat do „ustawy antylichwiarskiej” Jerzy Kachnowicz, prezes CreamFinance Poland, właściciela marek Lendon.pl i ExtraPortfel.pl

Krok w dobrym kierunku, ale mniej produktów dla klientów - ekspert o poprawkach senatu do „ustawy antylichwiarskiej”

Jeżeli zachowana zostanie poprawka związana z limitem dla pożyczek do 90 dni, z punktu widzenia opłacalności nie ma szans, aby jakiś legalny podmiot nadal miał ten produkt w swojej ofercie. Klienci tracą zatem dostęp do jednego z produktów na legalnym rynku – uważa Jerzy Kachnowicz z CreamFinance Poland, części międzynarodowego holdingu AvaFin.

Wyższe limity zaproponowano w senacie natomiast dla pożyczek z okresem spłaty powyżej 90 dni. – To krok w dobrym kierunku. Jednak nadal trudno zrozumieć, dlaczego pojawiają się akurat takie liczby, a nie inne. Szerzej zakrojone konsultacje z branżą pożyczkową wciąż nie były bowiem prowadzone. Należy też pamiętać, że to poprawka łączna, zatem zostaną przegłosowane obie te zmiany lub żadna – analizuje Jerzy Kachnowicz.

Mniejsze pole do nadinterpretacji

Prezes CreamFinance Poland pozytywnie ocenia natomiast poprawkę porządkującą kwestie limitów w kodeksie cywilnym. – Usuwa ona wątpliwości interpretacyjne, jednoznaczne zapisy są lepsze zarówno dla usługodawców, jak i dla konsumentów – dodaje Kachnowicz.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 28.10.2022

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.