Lendtech i fintech napędzają polski rynek finansowy

  • Lendtech
  • 14.07.2023

Rewolucja cyfrowa ogarnęła nawet tak – z pozoru – konserwatywną dziedzinę życia, jak finanse. Pieniądz zapisany na komputerowym dysku w formie jedynek i zer jest nie tylko bezpieczniejszy, ale i bardziej poręczny, a co za tym idzie – łatwiej dostępny.

Lendtech i fintech napędzają polski rynek finansowy

Przykładem tej cyfrowej przemiany są technologie z sektora „digital lending”, takie jak lendtech i fintech. Polacy pokochali je do tego stopnia, że odgrywają one coraz ważniejszą rolę w rozwoju rynku finansowego w Polsce. Oba sektory przynoszą innowacyjne rozwiązania, które zmieniają sposób, w jaki konsumenci i firmy korzystają z usług finansowych, a także wymuszają zmiany na tradycyjnych instytucjach finansowych, jak np. banki.

Lendtech – źródło łatwego finansowania

Lendtech, czyli technologia związana z udzielaniem pożyczek i finansowaniem, dostarcza alternatywne metody finansowania dla klientów, którzy niekoniecznie spełniają tradycyjne kryteria bankowe. Dzięki cyfrowym platformom, kredytobiorcy mogą wnioskować o pożyczki online, a sam proces oceny kredytowej często opiera się na analizie danych i algorytmach, co przyspiesza i ułatwia dostęp do kapitału.

Dostarczając alternatywnych źródeł finansowania dla klientów, którzy mogliby mieć trudności z uzyskaniem kredytu w tradycyjnych bankach, lendtech sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Dzięki tej technologii małe przedsiębiorstwa i osoby prywatne mogą łatwiej pozyskać środki potrzebne na przykład na inwestycje, czy rozwój.

Szacuje się, że z dobrodziejstw digital lending korzysta ok. 1 mln Polaków, a w roku 2019 rynek ten wyceniany był na ok. 8 mld złotych. Na pytanie o to, jak ekosystem lendtech wygląda obecnie, odpowiemy sobie podczas IV Kongresu Lendtech, który odbędzie się 20 września 2023 roku.

Fintech – zwiększenie dostępności usług finansowych

Fintech, to technologia, która ma na celu ułatwienie procesów, poprawę efektywności i dostępności usług finansowych. Są to na przykład aplikacje mobilne do zarządzania finansami, płatności elektroniczne, platformy transakcyjne i wiele innych. Fintech zmienia tradycyjne modele biznesowe, dostarczając bardziej elastyczne i klientocentryczne rozwiązania.

Nowe technologie napędzają rynek

Lendtech i fintech wprowadzają innowacje w sektorze finansowym, co zmusza tradycyjne instytucje do dostosowania się i poprawy swoich usług. Konkurencja ze strony nowych technologicznych graczy prowadzi do lepszej oferty dla klientów i bardziej efektywnego rynku. Dodatkową wartością jest przyspieszenie i uproszczenie procesów finansowych poprzez wyeliminowanie konieczności stosowania tradycyjnych papierowych procedur. To prowadzi do oszczędności czasu i pieniędzy zarówno dla klientów, jak i instytucji finansowych.

Koncentrując się na dostarczaniu rozwiązań opartych na aplikacjach mobilnych, sektor digital lending znajduje się w forpoczcie cyfryzacji. Klienci coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych do zarządzania finansami, płatności i inwestycji, dlatego rozwój usług mobilnych przyczynia się do rosnącego zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania.

Pionierskie rozwiązania cyfrowe przyczyniają się również do poprawy doświadczenia klienta. Bardziej intuicyjne i wygodne interfejsy, spersonalizowane oferty i szybkie reakcje na potrzeby – to zwiększa zaufanie i lojalność klientów wobec branży finansowej jako takiej.

Wniosek z tego taki, że lendtech i fintech mają istotny wpływ na rozwój rynku finansowego w Polsce. Przynoszą innowacje, zwiększają dostępność finansowania, poprawiają efektywność i dostępność usług finansowych oraz podnoszą standardy obsługi klienta. Sektor ten ma potencjał dalszego rozwoju i przyczynia się do cyfryzacji i modernizacji sektora finansowego w Polsce.

IV Kongres Lendtech

I właśnie ten potencjał będzie jednym tematów, jakim zajmiemy się podczas IV Kongresu Lendtech, który odbędzie się 20 września 2023 roku. Organizatorzy Kongresu – Fundacja Lendtech i Polski Związek Instytucji Pożyczkowych od lat tworzą wydarzenia stworzone tak, by merytorycznie odpowiadały na potrzeby rynku i dostarczały odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z jego przyszłością i rozwojem.

Kongres Lendtech to całodzienne wydarzenie wypełnione debatami, prezentacjami i spotkaniami. To miejsce, gdzie prawo spotyka biznes i finanse.

Więcej informacji o Kongresie Lendtech oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie: https://www.lendtech.pl/wydarzenia/kongres-lendtech-2023/

 

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 14.07.2023

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.