Nowe przepisy dotyczące branży pożyczkowej wchodzą w życie. To kolejny krok w kierunku redukcji czy nawet eliminacji rynku pożyczek pozabankowych

  • Lendtech
  • 18.05.2023

Od 18 maja obowiązuje nowa część przepisów ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałaniu lichwie. Nowe rygory mogą ograniczyć możliwość korzystania z pożyczek pozabankowych na tyle, że można się spodziewać przeciwnego do teoretycznego celu rządzących – rozwój szarej strefy w sytuacji braku możliwości korzystania z legalnego finansowania jest bardzo prawdopodobny.

Nowe przepisy dotyczące branży pożyczkowej wchodzą w życie. To kolejny krok w kierunku redukcji czy nawet eliminacji rynku pożyczek pozabankowych

Przepisy ubrane w ideę ochrony konsumentów przed lichwą to stopniowa eliminacja branży pożyczek. Cykl zmian obejmuje wprowadzanie w życie przepisów, które zamiast realnej walki z podmiotami stosującymi złe praktyki, nakładają na całą branżę opłaty i restrykcje, które przejść mogą wyłącznie największe firmy pożyczkowe.

Firmy wchodzące w skład Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowej od lat współtworzą kodeks dobrych praktyk, wedle których korzystanie z pożyczek pozabankowych ma stanowić alternatywę dla tych, którzy z pewnych powodów nie mogą liczyć na skorzystanie z pożyczki w banku lub po prostu – czas pozyskania środków jest dla nich kluczowy, a firmy pożyczkowe szybko i sprawnie prowadzą obsługę klienta. Każda pożyczka firmy należącej do Związku udzielana jest zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami, nie ma tutaj mowy o nieczystych praktykach czy lichwie.

Co kluczowe – firmy pożyczkowe najczęściej udzielają pożyczek na krótkie okresy, do 30 dni. Jeśli zabraknie możliwości skorzystania z legalnego źródła, osoby chcące zaciągnąć zobowiązanie na kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt dni będą szukać alternatywy, a zdaniem ekspertów Fundacji Lendtech – niesie to za sobą ogromne ryzyko wejścia do szarej strefy i narażenia konsumentów na to, że będą poddani warunkom, które nie są przez nikogo kontrolowane, bardzo kosztowne, przede wszystkim – mocno wątpliwe prawnie.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 18.05.2023

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.