UOKiK ma pomysł na regulację lombardów

  • Lendtech
  • 15.10.2021

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę, że projekt regulacji sektora pożyczkowego nie powinien pomijać lombardów. Pomysł UOKiK zakłada m.in. wprowadzenie przepisów definiujących działalność lombardową, jak również nadanie jest niezbędnych ram prawnych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Ministerstwo Sprawiedliwości obecnie pracuje nad nowym projektem regulującym działalność instytucji pożyczkowych przewidujący m.in. znaczne obniżenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, a także objęcie instytucji pożyczkowych nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Projekt, chociaż wciąż nie jest publiczny, spotkał się z krytyką sektora pożyczkowego.

We wczorajszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej do propozycji resortu sprawiedliwości odniósł się UOKiK wskazując, że projekt powinien być rozszerzony także o kompleksową regulację lombardów.

Propozycje UOKiK zakładają m.in. zdefiniowanie działalności lombardowej, wprowadzenie przepisów uniemożliwiających omijanie przez lombardy ustawy o kredycie konsumenckim, wprowadzenie wymogów informacyjnych dla lombardów, jak również wprowadzenie obowiązku wypłaty konsumentowi nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży podmiotu zabezpieczenia pomniejszonej o koszty sprzedaży czy przechowywania.

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 15.10.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.