W 2021 roku rynek kredytowy odżyje. Dobre prognozy

  • Lendtech
  • 29.01.2021

W 2020 roku rynek kredytowy był w zapaści. Całościowa akcja kredytowa była niższa o 29 mld zł niż w 2019 roku – podał BIK. Poprzedni rok był kiepski, ale prognozy na 2021 są obiecujące. Przede wszystkim wzrośnie sprzedaż kredytów gotówkowych i ratalnych.

 
  • Pełny raport BIK dotyczący sytuacji na rynku kredytowo-pożyczkowym w 2020 roku oraz prognoz na 2021 dostępny jest tutaj.

 

Z raportu BIK podsumowującego rok 2020 na rynku kredytowo-pożyczkowym wynika, że prognozy dla rynku consumer finance nie są złe. W przypadku kredytów gotówkowych szacowany wzrost w 2021 roku wyniesie 16%, a w przypadku kredytów ratalnych – 5%.

 
 

Prognozy dla consumer finance na 2021 rok

 

Na kształt prognoz wpływ ma szereg czynników. Czasy są wciąż niepewne – nie wiadomo kiedy sytuacja epidemiczna ustabilizuje się na tyle, by móc ocenić realny potencjał do wzrostów, gdyż to w dużej mierze zależy od tempa wyszczepienia społeczeństwa, co umożliwiłoby sukcesywne znoszenie ograniczeń wynikających z lockdownu.

 

Pierwsze półrocze będzie jeszcze trudnym okresem, ale jeśli sytuacja z pandemią zostanie opanowana, to w II półroczu rynek kredytowy spotka się z silnym odbiciem.

 

– Czynnikiem niepewności co do stanu rynku kredytowego jest przyszła sytuacja na rynku pracy. Z jednej strony możliwy będzie wzrost bezrobocia w wyniku wygaśnięcia ograniczeń w redukcji zatrudnienia, zapisanych w tarczach pomocowych. Z drugiej jednak strony, rynek pracy może się ożywić w przypadku ewentualnego dynamicznego wzrostu w II półroczu 2021 r. – czytamy w raporcie BIK.

 

Eksperci powinni zachować umiarkowany optymizm. Odbicie na poziomie 16% dla kredytów gotówkowych to w miarę rozsądne założenie, które przełożyłoby się na wartość sprzedaży w kwocie 60mld zł. Z kolei w kredytach ratalnych przewidywany wzrost wyniesie ok. 5%, co oznacza sprzedaż w tym segmencie produktów na poziomie 15,3 mld zł nowej akcji kredytowej.

 

Rynek kredytowo-pożyczkowy w 2020 roku

 

Największy wpływ na sektor kredytowo-pożyczkowy w 2020 roku miała sytuacja pandemiczna. W efekcie wartość sprzedaży kredytów i pożyczek była o 29,3 mld zł mniejsza niż w 2019 roku. Wpływ na to miały wakacje kredytowe, zmiany kursu walutowego, zmieniające się otoczenie prawne i duża niepewność odnośnie do kondycji gospodarstw domowych w czasie pandemii, co oddziaływało zarówno na stronę popytową i podażową.

W 2020 roku w kredytach gotówkowych i pożyczkach pozabankowych doświadczono głębokich spadków. BIK zwraca uwagę, że jeszcze przed pandemią popyt na kredyty gotówkowe zaczął spadać – w styczniu i lutym 2020 roku ujemna dynamika wynosiła ok. 3%. Pandemia pogłębiła ten trend – o ile spadek sprzedaży o 44% w kwietniu można określić mianem „pogłębienia”. W kolejnych miesiącach spadki wyhamowały, a w grudniu powróciły już do poziomu sprzed pandemii. W całym 2020 r. popyt na kredyty gotówkowe spadł o 14%. Aczkolwiek stopniowa poprawa popytu nie przełożyła się na wartość udzielonego finansowania – to w 2020 roku było o 30% niższe niż w 2019 roku.

 

Z kolei firmy pożyczkowe zakończyły rok 2020 ze sprzedażą na poziomie 4,8 mld zł – to spadek o 33% względem 2019 roku. BIK wskazuje, że na znaczące spadki wpływ miało wyhamowanie popytu na finansowanie potrzeb konsumenckich oraz niekorzystne zmiany legislacyjne dla tej branży.

 

Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie restrykcyjnego limitu kosztów pozaodsetkowych, co znacznie obniżyło rentowność oferty i zmusiło wiele firm do wstrzymania akcji pożyczkowej, czy też nawet zakończenia działalności. Obniżony limit będzie obowiązywać do końca czerwca 2021 roku. Sektor pożyczkowy, pomimo wyraźnie gorszej kondycji, dostrzega perspektywy rozwoju i dostosowuje swoją ofertę do nowych realiów gospodarczo-ekonomicznych.

 

Kredyty ratalne liderem sprzedaży w 2020 roku

 

Dużą odpornością na wirusa wykazał się rynek kredytów ratalnych. Jeszcze w pierwszym półroczu zareagował wzrostem popytu. Kredyty ratalne jako finansowanie celowe okazało się właściwą odpowiedzią na potrzeby konsumentów chcących nabyć dobra trwałego użytku (meble, sprzęt RTV i AGD). Kredyty ratalne to jedyny produkt, który odnotował wzrost dynamiki wartości sprzedaży w 2020 rok – w liczbie o 1,6%, a w wartości o 0,8%.

 
 

Istotnym czynnikiem odpowiadającym za dobre wyniki sprzedaży ratalek była sama oferta, która za sprawą ofert „raty za 0%” skutecznie przekonywała klientów do zakupów. BIK wskazuje także, że jest to produkt bezpieczny dla banków – wskaźnik szkodowości mierzony BIK Indeksem wynosił 1,3%. Dla porównania ten sam indeks dla kredytów gotówkowych wynosi 3,9%.

/AP/LP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 29.01.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.