Dzień Ochrony Danych Osobowych – Bezpieczny Pesel

  • Lendtech
  • 28.01.2021

28 stycznia corocznie obchodzimy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych, jest więc okazja do promowania wiedzy na temat ochrony danych osobowych.

 
 

Obserwując internetowe zapytania w wyszukiwarce można zauważyć, że wiele osób jest zainteresowanych tematem ochrony danych osobowych. Temat jest istotny zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, kiedy musimy szczególnie dbać o ochronę swoich danych osobowych.

 

Utrata dokumentów może doprowadzić do cyklu mało przyjemnych zdarzeń. Od wyłudzenia kredytu bankowego, pożyczki przez internet, po wypożyczenie samochodu. Jak zapobiegać tego rodzaju sytuacjom?

 
 

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

 

Świadome udzielanie informacji o sobie, zwłaszcza informacji wrażliwych, które umożliwiają zidentyfikowanie osoby, jest kluczowe dla ochrony danych osobowych czy to w internacie, czy w offlinie.

 

Na co dzień nie unikniemy zapytań o nasze dane, których celem jest weryfikacja osoby, np. w urzędzie, u lekarza, przy zakładaniu profilu społecznościowego, czy konta bankowego. Zanim takich odpowiedzi udzielimy warto zadać sobie pytanie, czy ujawnienie ich jest konieczne, czy podane dane będą bezpiecznie i w należyty sposób wykorzystywane.

 

Dowód osobisty – komu i kiedy?

 

Okazywanie dowodu osobistego, czy też innych danych osobowych, związany jest bezpośrednio z ochroną tych danych.

 

Jeśli identyfikacja naszej tożsamości jest możliwa bez okazywania dowodu, to weryfikujmy się w ten sposób. Nie zawsze do weryfikacji konieczne jest podawanie wszystkich informacji z dowodu osobistego – zasłaniajmy te, których nie musimy ujawniać.

 

Przede wszystkim nie działajmy automatycznie – ktoś prosi nas o pokazanie dowodu, to pokazujemy. Mamy prawo zapytać, dlatego mamy okazać dowód osobisty (jakie dane, którą stronę dowodu). Zdecydowanie bądźmy wyczuleni na zabieranie dowodu przez osoby trzecie i np. kserowaniu, czy skanowaniu dokumentu.

 

Taka świadomość ochrony swoich danych osobowych nie dotyczy tylko sytuacji stacjonarnych, dotyczy również naszej aktywności w Internecie.

 
 

Internet i zagrożenia zadłużenia

Korzystanie z internetu ułatwia nasze codzienne działania związane z zakupami, płatnościami, kontaktami i jest obecne we wszystkich sferach naszego życia. Często podajemy w sieci swoje dane, niestety nie czytając regulaminów i nie do końca rozumiejąc, jak te dane będą wykorzystane. Jeśli tylko skutkiem tego dostajemy na skrzynce pocztowej niechciane reklamy, to i tak nie jest źle. Jeśli natomiast nasze dane posłużą oszustom, którzy zaciągną niechcianą przez nas pożyczkę, to konsekwencje mogą nas słono kosztować.

 

Jak zaradzić?

 

Zastrzec numer PESEL i w ten sposób poinformować firmy pożyczkowe, że nie jesteśmy w danym momencie zainteresowani pożyczką.

 

Najczęstsze sytuacje, kiedy zastrzegamy numer PESEL związane są niestety już z konkretną sytuacją wycieku danych. Wyciek nie oznacza jednoznacznie, że nasze skradzione dane będą użyte do zaciągnięcie niechcianej pożyczki, mimo to warto prezencyjnie zastrzec numer PESEL.

 

Jeśli nie jesteśmy zainteresowaniu zaciągnięciem pożyczki zastrzeżenie numeru PESEL jest opcją ochrony naszych danych osobowych. W przypadku, kiedy osoba trzecie będzie chciała wziąć pożyczkę i w tym celu wykorzysta nasz PESEL będzie miała z tym trudności.

 

Krok po kroku – bez wychodzenia z domu

 

Zastrzeżenia numeru PESEL możemy dokonać zdalnie i bez wychodzenia z domu

 

Serwis Bezpieczny PESEL został zmodernizowany na początku 2020 roku. Korzystając z doświadczenia kontaktu z użytkownikami skróciliśmy liczbę działań skutkujących zastrzeżeniem numeru PESEL w systemie a szybkość tych działań zależy głównie od samego Zastrzegającego. Cały proces możemy wykonać zdalnie, wykorzystując laptop lub telefon.

 

Przed zgłoszeniem zastrzeżenia polecamy przygotowanie skanów dowodu osobistego (zasłaniamy informacje niekonieczne do zastrzeżenia), których dodanie jest obowiązkowe podczas wypełniania formularza zgłoszenia. Po poprawnym wypełnieniu formularza i jego wysłaniu Zastrzegający otrzyma maila z potwierdzeniem zgłoszenia i musi kliknąć w link weryfikacyjny. To bardzo ważny krok, bowiem w każdym przypadku zgłoszenia zastrzeżenia numeru PESEL w serwisie www.bezpiecznypesel.pl numer PESEL jest zastrzeżony od momentu zweryfikowania przez Zastrzegającego zgłoszenia za pomocą właśnie kliknięcia w link aktywacyjny dostępny w poczcie elektronicznej Zastrzegającego.

 

CRIF, firma obsługująca serwis, dodatkowo weryfikuje dane z formularza z danymi ze skanów dowodu osobistego (dlatego prosimy o skany, które po weryfikacji są usuwane) i mailowo potwierdza zastrzeżenie numeru PESEL. System Bezpieczny Pesel powstał we współpracy i pod patronatem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

 

Codziennie setki osób dbających o swoje dane osobowe odwiedzają serwis www.bezpiecznypesel.pl

 

/Crif

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 28.01.2021

Najnowsze artykuły z kategorii