E-commerce w Niemczech z rekordowymi wynikami

  • Lendtech
  • 10.01.2021

W czasie pandemii koronawirusa niemiecki rynek e-commerce wzrósł o prawie 50%. Dla konsumentów w sieci coraz ważniejsze są kwestie zrównoważonego rozwoju i ekologii.

BearingPoint i IIHD od 2013 roku bada trendy w handlu detalicznym za pomocą ankiet przeprowadzanych na najbardziej ruchliwych ulicach w Niemczech.

 

Gigantyczny wzrost niemieckiego rynku e-commerce

 

Rok 2020 i pandemia koronawirusa przyniosły 14 % spadek sprzedaży w okresie bożonarodzeniowym w tradycyjnym stacjonarnym modelu. Jednocześnie odnotowano gwałtowny wzrost handlu detalicznego online, który wyniósł aż 47%! Wpływ na ten wynik ma pandemia, zmiana przyzwyczajeń zakupowych Niemców oraz niechęć do fizycznych kontaktów.

 

Aż 57% konsumentów przyznało, że kupuje więcej prezentów bożonarodzeniowych online. 43% nie zmieniło swoich przyzwyczajeń. Wg BearingPoint – twórców ankiety, pandemia miała tylko pośredni wpływ na wzrost sektora e-commerce. Sprzedaż detaliczna stacjonarna od lat notuje coraz większe spadki. Konsumenci cenią zakupy online przede wszystkim za dostęp do szerokiego asortymentu i możliwość porównywania cen.

 

Chcieli ograniczyć wydatki, ale budżet wzrósł

 

Choć w ankiecie respondenci deklarowali ograniczenie wydatków na prezenty, to w rezultacie budżet bożonarodzeniowy wzrósł o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Może mieć to związek z poczuciem konsumentów, że rok 2020 już był wystarczająco zły by jeszcze oszczędzać w okresie świątecznym.

 

Konsumenci coraz więcej uwagi poświęcają kwestiom zrównoważonego rozwoju i ekologii. 30% kupujących gotowych było zapłacić więcej za produkty powstające z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wg eksperta instytutu IIHD, te kwestie będą zyskiwać na znaczeniu w nadchodzących latach, a sprzedawcy detaliczni powinni skupić się na dostosowaniu swojej oferty do oczekiwać konsumentów.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 10.01.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.