E-handel trochę przyhamował, ale wciąż jest w trendzie wzrostowym

  • Lendtech
  • 20.08.2021

GUS podał, że udział sprzedaży detalicznej przez Internet zmniejszył się z 8,1% w czerwcu do 7,4% w lipcu br. Wakacje to okres spowolnienia w e-handlu, ale polski ecommerce wciąż jest w trendzie wzrostowym.

Zdaniem ekspertów spadek wartości sprzedaży detalicznej przez Internet to efekt sezonowy wynikający z faktu, że w lipcu i sierpniu Polacy urlopują się, a co za tym idzie – mają mniejszą skłonność do zakupów online. W czerwcu udział e-sprzedaży w handlu detalicznym ogółem wynosił 8,1% – w lipcu obniżył się on o 0,7 p. proc., do 7,4%.

Jeszcze na początku roku udział ten wynosił ponad 10%, ale pamiętajmy, że wówczas obowiązywał lockdown. Wraz z otwarciem galerii handlowych, część Polaków wróciła do zakupów stacjonarnych.

Czy ten spadek powinien nas martwić? Zdaniem ekspertów dynamika wzrostu ecommerce w Polsce jest wciąż bardzo wysoka i w 2022 roku prawdopodobnie udział e-handlu będzie już trwale dwucyfrowy.

Jak co roku, okres wakacyjny to czas względnego spadku przychodów w kanale online. Powód? Z uwagi na urlopy i bardziej intensywny wypoczynek jesteśmy częściej poza domem, a to z kolei ogranicza potencjał dostaw do domu czy paczkomatów w miejscu zamieszkania, czyli ważnego ogniwa w łańcuchu logistycznym e-sprzedaży. Tym razem, mimo wciąż panującej pandemii, to ponownie okres bez większych ograniczeń sanitarnych, które są bardziej dotkliwe w pozostałe miesiące roku. To wszystko sprawia, że i teraz oczekiwaliśmy w czasie wakacji udziału e-handlu w sprzedaży detalicznej na poziomie ok. 7-8%, co potwierdziły opublikowane dziś przez GUS dane za lipiec, a wcześniej również za czerwiec – komentuje Grzegorz Rudno-Rudziński, Managing Partner w Unity Group.

E-handel ma już 8,5% udział w rynku

Zgodnie z wyliczeniami Unity Group uśredniony na bazie danych GUS udział e-handlu w sprzedaży detalicznej, licząc od maja 2020 r., wyniósł 8,5%. Trend jest rosnący i bazując na nim można spodziewać się, że w 2022 r. waga sprzedaży internetowej w całkowitym handlu na stałe przekroczy poziom dwucyfrowy, co tylko potwierdziłoby nasze obserwacje, że na rynku doszło do fundamentalnych zmian, jeśli chodzi o postrzeganie zakupów w sieci przez konsumentów – dodaje Rudno-Rudziński.

Co może wpłynąć na dalsze zachowanie tego trendu? Tym, co mogłoby go spowolnić, to całkowite zniknięcie Covid, czego nie możemy raczej oczekiwać w najbliższej przyszłości. O wiele więcej jest czynników przemawiających za dalszym umacnianiem się tego kursu. Pierwszym z nich są olbrzymie inwestycje firm handlowych, które automatycznie przekładają się na wzrosty w kanale cyfrowym – komentuje Grzegorz Rudno- Rudziński z Unity Group.

Elementem, jaki pozwoliłby wynieść e-commerce na jeszcze wyższy poziom i pozwolić na stałe przekroczyć 10-proc. udział w detalu, jest digitalizacja kolejnych obszarów sprzedaży. Takim segmentem o decydującym znaczeniu mógłby być zakup żywności i napojów. To obszar, który dzięki pandemii mocno przyspieszył, ale mimo to wciąż znajduje się daleko od swojego potencjału.

/LP/Lendtech.pl

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 20.08.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.