Płatności bezgotówkowe bez pośredników? Nowy fintech Xelo Pay chce dokonać rewolucji

  • Lendtech
  • 24.08.2021

Świat płatności czeka rewolucyjna zmiana, a dokonać jej ma fintech Xelo Pay założony przez Janusza Diemko – byłego prezesa Polskich e-Płatności, First Data i Euronet Polska. Xelo prowadzi projekt badawczy, który ma zmienić mocno skomplikowany schemat usług płatniczych. Ma być prościej i bez pośredników. Xelo Pay finansowane jest przez fundusze VC, aniołów biznesu i NCBR.

Janusz Diemko, Xelo Pay.

Janusz Diemko to uznany w branży manager z ponad 20-letnim doświadczeniem w sektorze płatności, ponadto konsultant i inwestor w fintechach. Zanim dołączył do spółki był m.in. prezesem w Polskich e-Płatnościach, First Data Polska-Polcard, i w Euronet Polska, przewodniczącym Komitetu Agentów Rozliczeniowych oraz członkiem Rady ds. Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim.

Rynek płatności bezgotówkowych funkcjonuje dzięki skomplikowanej infrastrukturze technicznej służącej do dokonywania i akceptacji płatności (certyfikowany software i hardware). Świat ten oparty jest ze strony płacącego o organizacje płatnicze typu VISA czy Mastercard, a po stronie przyjmujących płatność o terminale płatnicze, agentów rozliczeniowych oraz procesorów transakcji. Każdy z tych elementów generuje koszty dla przedsiębiorców, mimo, że ostatecznie płatność wysłana przez kupującego z jednego banku trafia po prostu na rachunek bankowy sprzedającego.

Xelo , dzięki technologii rozwijanej w projekcie badawczym współfinansowanym przez NCBiR, chce maksymalnie uprościć schemat płatniczy i autoryzacyjny. Co więcej, nowe narzędzie nie będzie potrzebowało ani dotychczasowej ani nowej, dodatkowej infrastruktury, aby zrealizować transakcję w sklepie stacjonarnym czy w Internecie dostarczając jednocześnie dodatkowe usługi dla przedsiębiorców i klientów „jednym kliknięciem w telefonie”. Wystarczy jedynie aplikacja Xelo u klienta i akceptanta oraz integracja z software i hardware w punkcie sprzedaży, by realizować płatność.

Wystarczy aplikacja na smartfona

W rozwiązaniu Xelo Pay smartfon lub tablet z systemem Android czy iOS może przyjmować płatność zastępując terminal płatniczy (po stronie akceptanta – sprzedającego), jak również płacić zastępując kartą płatniczą (po stronie płatnika). Dzięki temu każdy, kto będzie posiadał tę aplikację i spełni określone kryteria może stać się płatnikiem lub akceptantem płatności. Transakcja płatności ma być realizowana bez konieczności zbliżenia telefonu do jakiegokolwiek urządzenia.

Pracujemy nad globalną innowacją produktową i zakładamy, że nasze badania w tym obszarze zakończą się pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku. System Xelo Pay, nad którym pracujemy, ma być 4-tą generacją schematu płatniczego i będzie posiadał przewagi nad każdym z aktualnych rozwiązań zarówno w kontekście ergonomiczno-użytkowym jak i kosztowym – mówi Janusz Diemko, prezes zarządu XELO S.A.

Jak to zadziała?

Metodę szybkich i bezpiecznych płatnościach z konta na konto umożliwia unijna dyrektywa PSD2, już implementowa etapami także w Polsce. Xelo bada nie tylko możliwości jakie daje PSD2, ale także inne metody dzięki którym, możliwy będzie transfer środków wprost z konta na konto. Płatność inicjowana będzie poprzez wybranie jako formy płatności transakcji Xelo Pay a środki pobierane bezpośrednio z rachunku bankowego płatnika korzystającego z aplikacji Xelo.

Xelo Pay sprawi, że proces transakcji stanie się integralną częścią procesu sprzedaży, a dzięki naszemu rozwiązaniu firmy będą mogły płacić znacznie mniej za obsługę płatności bezgotówkowych w swoim biznesie komentuje rozwiązanie Janusz Diemko i dodaje, że przedsiębiorcy i konsumenci poszukują bezpiecznych, bezdotykowych rozwiązań i tu aplikacje na smartfony lub tablety wypierają z punktów sprzedaży dotychczasowe urządzenia. Xelo Pay pozwoli przedsiębiorcom i klientom płacić i przyjmować płatność w jednej aplikacji.

Oprócz łatwego płacenia i przyjmowanie płatności nasza aplikacja daje dostęp do wszelkich danych dotyczących bieżącej i wcześniejszych transakcji, a intuicyjny portal merchanta da wgląd w statystyki potrzebne przedsiębiorcy, łącząc dane ze sprzedaży internetowej i w tradycyjnym sklepie. System płatniczy Xelo Pay będzie można prostozintegrować z dostępnymi na rynku systemami sprzedażowymi i aplikacjami sieci handlowychwyjaśnia Diemko.

Obniżka kosztów obsługi płatności

Xelo Pay ma być implementowane w różnych branżach bez dodatkowej infrastruktury technicznej. Ponadto system daje możliwość wdrożenia płatności w aplikacjach mobilnych klientów np. sieci handlowych, stacji benzynowych czy firm kurierskich. Ponadto, w innowacyjnej metodzie Xelo Pay będzie jedna jedyna opłata transakcyjna.

Spółka jest w trakcie uzyskiwania statusu Krajowej Instytucji Płatniczej w KNF i kończy właśnie testy wersji beta swoje aplikacji mobilnej. Rozwój Xelo Pay finansują m.in. inwestorzy prywatni oraz fundusze VC w tym Leonarto VC i Trade Bridge, kontrolowana przez Józefa Biegaja, współwłaściciela Grupy Impel. Spółka pozyskała także finansowanie z NCBiR na prace badawcze i rozwojowe.

Widzimy duże zainteresowanie inwestorów naszym projektem. Jesteśmy w trakcie rozmów z kilkoma potencjalnymi, nowymi partnerami finansowymi w Xelo. Jeszcze w tym roku planujemy pozyskać kolejne kilka mln zł finansowania na rozwój produktu, a także na wdrożenie rynkowe – podkreśla Janusz Diemko.

/Informacja prasowa/LP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 24.08.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.