Raport Shoper: Nowe nawyki kupujących napędzają sklepy i wzrost sprzedaży online

  • Lendtech
  • 15.04.2022

Kiedy w 2020 roku sprzedaż online napędzały głównie lockdowny i ograniczenia w handlu, tak rok później e-commerce rósł przez nowe nawyki kupujących. Wzrost liczby transakcji zanotowały niemal wszystkie branże, przybyło też nowych sklepów online – zapraszamy do lektury raportu platformy Shoper, podsumowującego 2021 rok w e-handlu.

Raport Shoper: Nowe nawyki kupujących napędzają sklepy i wzrost sprzedaży online

Rok 2021 pokazał, że mimo luzowania obostrzeń, konsumenci pozostali przy zakupach online i chętnie wybierali je zamiast wizyty w sklepach stacjonarnych. Przybyło także kolejnych sklepów internetowych – o czym informujemy w raporcie podsumowującym 2021 rok na platformie e-commerce Shoper.

Największy przyrost nowych sklepów w 2021 r. – wzrost 43% w stosunku do 2020 – zanotowaliśmy w branży Ubrania (dla porównania, w 2020 r. przyrost tych sklepów w stosunku do roku 2019 wyniósł 22%). Rosły także sklepy z branży Upominki i akcesoria (wzrost o 32%), Książki i multimedia (29%) oraz sklepy z segmentu Dom i ogród (26%).

Jak w 2021 roku wyglądała sprzedaż w sklepach online?

Największą dynamikę wzrostu transakcji zanotowała branża Automoto – było ich 44% więcej niż w 2020. Z kolei w najlepiej rozwijającej się w 2021 roku branży odzieżowej dynamika wyniosła ponad 38%. Duże ożywienie odnotowały też sklepy sprzedające Sport i podróże (dynamika wzrostu na poziomie 31%).

Rozwojowi sprzedaży online sprzyjała z pewnością zmiana nawyków kupujących, powszechność usług kurierskich i rosnąca liczba automatów paczkowych, czyli dobra logistyka. Także rosnąca popularność bezgotówkowych metod płatności – w tym płatności odroczonych, które pozwalają na wygodne zakupy internetowe i ich spłatę w późniejszym terminie. Tak zamówione produkty można też zwrócić, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów po stronie klienta – ocenia Artur Halik, Head of Sales platformy Shoper.

Sprzedawcy internetowi są bardzo otwarci na nowości. 25% właścicieli biorących udział w badaniu Shoper, włączyło w 2021 roku w swoich sklepach system rekomendacji produktowych (które bazując na sztucznej inteligencji, podpowiadają kupującym propozycje towarów zgodnych z ich wyszukiwaniami), 21% sprzedawców dodało nową opcję dostawy, a w 12% sklepów uruchomiono płatności odroczone.

Pełen raport ze sklepów internetowych Shoper za 2021 rok można znaleźć na tej stronie: https://bit.ly/3OaIVAN.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 15.04.2022

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.