Aasa wdraża otwartą bankowość w procesie kredytowym. Wspiera ją Kontomatik

  • Lendtech
  • 31.03.2021

Otwarta bankowość jest coraz powszechniejszym źródłem informacji o klientach wśród firm pożyczkowych – kolejna z nich, Aasa Polska, sięga po tę nowoczesną technologię, rozpoczynając od marca 2021 r. współpracę z Kontomatik.

 
 

Nic dziwnego, otwarta bankowość daje pożyczkodawcom wyjątkową okazję do ulepszenia swojej działalności poprzez zaprojektowanie szybkiej i rzetelnej oceny kredytowej opartej na natychmiastowym dostępie do pełnych danych finansowych klientów, a co za tym idzie, wydania błyskawicznej decyzji kredytowej.

Dostęp do rachunków bankowych za sprawą otwartej bankowości pozwala pożyczkodawcom uzyskać dokładny obraz sytuacji finansowej klienta i zaoferować mu dopasowane warunki pożyczki. Dzięki znajomości historii finansowej, pożyczkodawcy mogą lepiej zrozumieć codzienne wzorce wydatków wnioskodawcy, jego bieżące zobowiązania i określić, jaką kwotę może on zwrócić bez negatywnego wpływu na budżet osobisty.

 

Rzetelne dane są ważne w celu ograniczenia ryzyka nieterminowych spłat

Co więcej, otwarta bankowość daje możliwość niemal natychmiastowego dostępu do informacji finansowych klienta – w ciągu kilku sekund pożyczkodawca może uzyskać pełne i co najważniejsze, aktualne informacje z rachunków bankowych z kont pożyczkobiorców. Połączenie odbywa się automatycznie, za pośrednictwem uprawnionych do tego podmiotów takich jak np. Kontomatik, w wyniku czego pożyczkodawca otrzymuje zaufane źródło aktualnych informacji bez możliwości manipulowania przez pożyczkobiorcę zapisami.

Aktualność danych jest ważna z punktu widzenia pożyczkodawcy, ponieważ sytuacja finansowa klientów może się drastycznie zmienić nawet w ciągu kilku dni, a tradycyjne dane biur kredytowych nie udostępniają bieżącego stanu finansowego w momencie zapytania. Ich dane są zwykle aktualizowane co kilka-kilkanaście dni. Aasa Polska, która jest obecna na polskim rynku od 2012 roku, podkreśla, że rzetelne dane są ważne w celu ograniczenia ryzyka nieterminowych spłat rat przy jednoczesnym zapewnieniu szybkiego procesu składania wniosku o pożyczkę.

 

Otwarta bankowość skróci czas składania wniosku o pożyczkę do minimum

Chcemy stale zapewniać naszym klientom wygodny i szybki dostęp do usług finansowych, dlatego aktualne i rzetelne informacje finansowe są dla nas priorytetem w procesie oceny ryzyka kredytowego. Specjalizujemy się w pożyczkach ratalnych udzielanych klientom indywidualnym w oparciu o unikalny i szybki proces oceny kredytowej. Dzięki Kontomatik i otwartej bankowości już od końca marca będziemy usprawniać nasze dotychczasowe działania, a aktualne dane pozwolą nam jeszcze dokładniejszą ocenę zdolności kredytowej i skrócenie czasu składania wniosku o pożyczkę do minimum” – mówi Diana Tur, Head of Risk w Aasa Polska.

A korzyści z zastosowania open bankingu przez firmy pożyczkowe jest więcej. Patryk Pietrzak, Członek Zarządu w Kontomatik dodaje, że “agregator danych, taki jak Kontomatik, może m.in. zapewnić szczegółową analizę źródeł dochodów pożyczkobiorców, posortować transakcje pożyczkobiorcy według kategorii, zidentyfikować wzorce zachowań finansowych, a także dochody, inwestycje lub inne pożyczki. Wszystkie potrzebne dane finansowe można uzyskać bez konieczności przeprowadzania pożyczkobiorców przez żmudne procedury i wgrywania skanów dokumentów. Cieszę się, że Aasa Polska zaprzęga do swoich procesów kredytowych otwartą bankowość”.

 

/Komunikat Prasowy

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 31.03.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.