BLIK przejmuje VIAMO, platformę płatności mobilnych ze Słowacji – pierwszy krok w ekspansji zagranicznej

  • Lendtech
  • 25.08.2022

Polski Standard Płatności, operator systemu płatności mobilnych BLIK, podpisał umowę zakupu 100 proc. udziałów słowackiej firmy VIAMO – dostawcy usług płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw. Wejdzie ona w życie po uzyskaniu zgody banku centralnego Słowacji – Národná banka Slovenska (NBS). Akwizycja technologicznej spółki z Bratysławy oznacza dla BLIKA ważny krok w międzynarodowym rozwoju.

BLIK przejmuje VIAMO, platformę płatności mobilnych ze Słowacji – pierwszy krok w ekspansji zagranicznej (1)

Polski Standard Płatności, operator BLIKA, poza poszerzaniem gamy produktów na polskim rynku, realizuje plan zagranicznej ekspansji. Chce w ten sposób wykorzystać swój unikalny know-how i istniejącą w wielu krajach lukę w zakresie lokalnych systemów płatności skoncentrowanych na obsłudze szybko rosnącego segmentu e-commerce.

Upowszechnienie BLIKA jako wszechstronnego systemu płatności na polskim rynku stało się już faktem. Dziś z tego rozwiązania aktywnie korzysta ponad 11,3 mln użytkowników i z każdym kolejnym kwartałem ta liczba rośnie. Zdobyliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy wykorzystać również do rozwoju poza granicami naszego kraju. Już dwa lata temu zaczęliśmy nawiązywać partnerstwa z globalnymi dostawcami usług płatniczych. Akwizycja słowackiej spółki VIAMO to kolejny ważny etap naszej historii, który wzmocni naszą pozycję w regionie. Widzimy ogromny potencjał tego rynku, szczególnie w kontekście naszych planów działania w całej strefie euro – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

VIAMO zyskuje solidnego partnera

VIAMO działa na rynku słowackim od 2013 r. Spółka ma status instytucji płatniczej i dostarcza usługi z zakresu płatności P2P oraz płatności dla biznesu oparte o kody QR i linki płatnicze. Firma jest także dostawcą bramki płatniczej – VIAMO PayGate. Obecnie ściśle współpracuje z 2 bankami – VÚB i Tatra banka. Z jej usług za pomocą aplikacji mobilnej VIAMO Plus mogą jednak korzystać klienci wszystkich banków na Słowacji.

Cały czas się rozwijamy i nawiązujemy partnerstwa, które przyciągają do naszej usługi coraz więcej użytkowników. Już teraz z naszych aplikacji i usług korzysta blisko 300 tys. użytkowników. Mamy jednak apetyt na więcej i chcemy zwiększać skalę naszego działania. Nie mamy więc wątpliwości, że unikalne i poparte wieloma sukcesami kompetencje BLIKA, szczególnie w zakresie e-commerce, jak również wsparcie kapitałowe tej spółki, znacząco uatrakcyjnią ofertę VIAMO na rynku słowackim i pozwolą na ekspansję w innych krajach strefy euro. Zyskaliśmy właśnie solidnego partnera, który posiadając odpowiedni know-how i rozumiejąc specyfikę naszego biznesu, pomoże nam wypłynąć na szerokie wody – mówi Lubo Požgay, CEO, VIAMO, a.s.

Umowa kupna udziałów VIAMO, która została podpisana w Warszawie w dniu 11 sierpnia 2022 r. wejdzie w życie po uzyskaniu zgody banku centralnego Słowacji – Národná banka Slovenska (NBS). Strony nie ujawniają wartości transakcji.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 25.08.2022

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.